Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Siyasette Kadının Temsil Oranı Yükseltilmelidir”

Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl, Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 75. yılını kutlayarak bir mesaj yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Türkiye’de yaşayan kadınların seçme ve seçilme hakkına birçok Batı ülkesinden daha önce sahip olduğunu belirten Meclis Başkanı Anıl, ”Kadınların yaşadıkları toplumda, karar alma mekanizmalarında söz sahibi olmaları için en etkili yol siyasete katılmalarıdır. Atatürk, o dönemlerde yaşanılan çağın gereklilikleri dışında, gelecekteki ve değişecek çağı görmesi ve bunun gerekliliklerini de milletine hedef olarak göstermesi, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında, "BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi", "İnsan Hakları Sözleşmesi" gibi konular, daha insan hakları açısından bile gündeme gelmemişken ve hiçbir dünya devletinin bu konularda çalışmalarda bulunmasının bile söz konusu olmadığı bir dönemde, Türk Kadınına, haklarını vermesinin değeri çok önemli ve anlamlıdır. Tabiî ki hakların verilişi kadar kullanılışı da önemlidir. 1935 yılında 18 kadın milletvekili Meclis’te yer alırken, 2009 yılında kadın milletvekilleri TBMM'de sadece 25 ili temsil ediyor. Siyaseti erkeklere ait bir dünya olarak gören anlayış, hem kadınların hem de erkeklerin zihinlerindeki ilk engeli oluşturuyor. Kadınlar, ülkeden ülkeye bazı farklılıklar gösterse de, kültürel çevre, aile sorumlulukları, eğitim düzeyi ve benzeri sebeplerin etkisiyle siyasette erkekler kadar yer alamıyor.

Bu sebeple pek çok ülkede, kadınların siyasal karar süreçlerine eşit katılımını sağlamak için özel düzenlemeler hayata geçirildi. AB Konseyi de, kadınların siyasal katılımını ve temsilini gerçekleştirecek araçlar arasında, olumlu eylem politikaları, seçim sisteminde düzenlemeler ve atama ya da seçimle gelinen yerlerdeki aday listelerinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını saymaktadır.
Merkezi yönetimin yanı sıra yerel yönetim düzeyinde de kadınların görünür olmadığı Türkiye için bu tür özel önlemler lüks değil, ihtiyaç haline gelmiştir.
Kota uygulaması, siyasal karar organlarında, demokratik bir anlayışa asla uymayacak şekilde çarpık durumda olan kadın-erkek temsilini dengelemeye yönelik bir araç olarak değerlendirilmelidir.

Kadınların siyasete daha fazla katılmaları, bir demokrasiye toplumsal gelişme konusu olarak görülmelidir. Bundan sonraki seçimler için, kadınların hem parti teşkilatlarında hem de yerel ve merkezi siyasal organlarda yeterli temsil düzeyinde yer almasını garantileyecek mekanizmalar oluşturulmalıdır. Bizler kadın meclisi üyeleri olarak negatif ayrımcılığın yaygın olduğu ülkemizde pozitif ayrımcılığa destek veriyor bu konuda bütün kadınlarımızın da duyarlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.