Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sigaranın Sağlığa Zararlarını Anlatıyorlar

Sağlık İl Müdürlüğü ve Yalova Müftülüğü tarafından oluşturulan ekip ildeki kurum ve kuruluşların personellerine sigaranın sağlığa olan zararlarının anlatıldığı seminerler vererek insan sağlığını korumaya çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sigaranın Sağlığa Zararlarını Anlatıyorlar

Sağlık İl Müdürlüğü ve Yalova Müftülüğü tarafından sigaranın sağlığa olan zararlarına yönelik bir farkındalık eğitim semineri gerçekleştirildi. İldeki kurum ve kuruluşları gezen ekip kurumların personellerine bilgiler aktarılıyor. Bu kapsamda Yalova Valiliği personellerine yönelik bir eğitim semineri gerçekleştirildi. İkişer saatlik seansalar şeklinde 2 bölümden oluşan seminerde sigaranın vücuda olan zararları detaylarıyla anlatıldı. Sigara dumanının içerisinde 4 bin 800 adet zehirli maddenin bulunduğuna vurgu yapılan seminerde, “Sigaranın vücuda zararları sayılamayacak kadar çoktur. Sigara dumanı, çoğu toksik ve kanserojen olan 4 bin 800'den fazla farklı madde içerir. Dumanın solunması halinde, bu toksinler akciğerler tarafından emilir ve vücuda dağılır. Sigara içmek, kardiyovasküler hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik bulaşıcı olmayan hastalıklar için en önemli risk faktörlerinden biridir. Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar veya kanser riskini arttırmaz. Kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır” denildi.

Her yıl 5 milyon kişi sigara nedeni ile ölüyor
Sigara kullanımının birçok hastalıktan daha fazla ölüme neden olduğuna da vurgu yapılan açıklamada şu detaylara da yer verildi, “Günümüzde tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı dünyada tek başına en önemli ölüm nedenidir. Dünya genelinde yaklaşık 1,3 milyar insan sigara içmektedir. Bu sayının 2025 yılında 1,8 milyara yükselmesi beklenmektedir. Dünyada sigara içenlerin yaklaşık üçte ikisi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkede yaşamaktadır. Dünya’da sigara içen 1,3 milyar kişinin 900 milyonu (%70 – 75) gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadırlar. Avrupa’da tütün kullanımı sonucu 1,6 milyon kişi, dünya genelinde de her yıl 5 milyondan fazla kişi (günde 13.700 kişi, 6 saniyede 1 kişi), 600 bini ise pasif içicilikten, yaşamını yitirmektedir. Ülkemizdeki tüm ölümlerin %41,6’sı tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır (100.000 kişi/yıl, 274 kişi/gün, 6 dakikada 1 kişi). Tütün endüstrisinin kâğıt gereksiniminin karşılanması için her yıl 2.5 milyon hektar orman alanı yok olmaktadır. Kentlerde çıkan yangınların yarısından fazlası sigara nedeniyle çıkmaktadır. Türkiye’de sigara içen 20 milyon dolayında  kişi sigara satın almak için yılda 25 – 30 milyar TL ödemektedir”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.