Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Şiddetin Karşısında , Mağdurların Yanındayız"

Yalova Barosu  tarafından Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, " Şiddetin Karşısında , Mağdurların Yanındayız" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2016 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Şiddetin Karşısında , Mağdurların Yanındayız"

Yalova Barosundan Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi, "Bu gün 25 Kasım . Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  1999 yılında, 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir.  6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna göre ; Şiddet: Kişinin, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır.

Günümüzde şiddet vakaları toplumumuzun en önemli sorunu haline gelmiştir. 

2015 yılı verilerine göre ; 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evliydi. Kadınların % 29’u ise evli ve çocukluydu. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak isterken ,130 kadın ise kendi hayatına dair bedensel, toplumsal ya da ekonomik bir başka hakkını kullanmak isterken öldürüldü. Kadınların  %24’ü 24 yaşın altındaydı. 93 genç kadın 25 – 35 yaşlarındayken, 117     kadın 35 yaşın üstündeyken öldürüldü. Her 10 kadından 4’ü eşinden veya birlikte yaşadığı kişiden fiziksel şiddet gördü. Ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşinden veya birlikte yaşadığı                                           kişiden fiziksel şiddete maruz kalan kadın nüfus oranı %38’dir. Kadınların yüzde 9’u çocukluk döneminde (15 yaşından önce) cinsel istismara maruz kalıyor. Bunun yüzde 29’u baba, üvey baba, erkek kardeş, ağabey, dede, amca ve dayı dışında kalan erkek akrabalardan, yüzde 38’i yabancılardan, yüzde 15’i komşulardan oluşuyor. Her 10 kadından 3’ü ise hayatında en az 1 kez telefonla arama, kısa mesaj, mektup ya da e-posta yoluyla taciz ediliyor.

Şiddet nedenleri ortadan kaldırılmadan şiddet engellenemez. Kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 artış göstermesinin sebepleri araştırılmalı , ulusal strateji planı acil olarak geliştirilmelidir.  Cinsiyete dayalı söylemlere göz yumulmamalı, öncelikle toplumsal farkındalık yaratılarak , toplumun bakış açısı değiştirilmelidir.  Kurumlara yönelik eylem planı oluşturularak şiddetle mücadele gerçek anlamında başlatılmalıdır.  Kadınların iş hayatına katılımının arttırılması için pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır. Şiddet mağduru kadınlar devlet tarafından korunmalı, sığınma evleri arttırılmalı , şiddet uygulayanların  ve mağdurların  rehabilitesi sağlanmalıdır.  Şiddet zemini ortadan kaldırılmadan sadece siyasi söylemler ve hukuki önlemlerle bir sonuç alınamayacağı , yaşanılan acı tecrübelerle sabittir. Şiddetle mücadeleye bir an önce başlanılmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.