Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçimin İklimse, Seçimim Sensin!

PAB Yalova Grubu üyeleri, yerel seçimlerde çevreci adaylar ve iklime önem veren belediyeler istedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Seçimin İklimse, Seçimim Sensin!

Perşembe Akşamı Bisikletçileri Yalova Grubu, Antalya ve Ankara ile eş zamanlı olarak yaptıkları basın açıklamamasında, iklim felaketlerinin kontrolsüz ve sınırsız tüketim anlayışı ile her geçen gün arttığını belirterek, “Yerel seçimler politikaları değiştirmek için bir fırsat. Seçimlerde iklimi değil politikaları değiştirelim. Ey siyasetçiler,seçimin iklimse seçimim sensin” dediler.

Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapan bisikletçiler, sırtlarına yazdıkları “Seçimin iklimse seçimim sensin” yazısı ile de mesaj verdi.

PAB Yalova Grubu’ndan Oya Erkan açıklamada, “Biz burada bugün,yerel seçimlerden 1 yıl önce "iklimi değil, siyasetçileri değiştir' diyoruz. İklim felaketleri artık hayatımızda. Doğal felaketler, seller ve kuraklıklar peşpeşe geliyor. Kontrolsüz ve sınırsız tüketim dünyamızı giderek geri dönülmez bir girdabın içine sürüklüyor. Bunun büyük bir nedeni var, o da fosil yakıtlar. Yerel seçimler, politikaları değiştirmek için bir fırsattır. Türkiye’de belediyecilik petrol yakmamak olmalı. Arabalar ulaşım değil, iklim felaketi demek, trafik kargaşası demek. İklim dostu ulaşımı destekliyoruz. Engelli dostu bir kenti, toplu taşıma önceliğini, bisiklet ulaşımını destekliyoruz. Türkiye’de belediyecilik kömür yakmamak olmalı. Kentsel dönüşüm yerine iklim dostu evler ve sıfır karbon salımı olan konutlar olmalı.Yapılması gereken enerji verimliliği, enerji savurganlığı değil. Kentlerde kömür ve petrolden vazgeçmek zorundayız. Çünkü başka bir dünyamız yok! Fosil yakıt politikalarında gelecek yok. 1990’a göre evlerde kömür kullanımı 2’ye katlandı. Konutlarda doğalgaz kullanımı 142’ye katlandı. Biz artık iklimi seçmek istiyoruz. Biz artık sera gazı azaltımı hedefi olan belediye istiyoruz. Yalova Belediyesine teşekkür ediyoruz. Organik Ulaşım politikası ile kentimiz için sağlıklı bir kent olma hedefi koydu. Toplu taşıma, yaya önceliği ve bisiklet yolu uygulamaya başladı. Örnek bir belediye olmasını iklim için de istiyoruz. Biz bugün Perşembe Akşamı Bisikletçileri Yalova Grubu olarak, yerel seçimlerin sadece belediye seçimleri olmayacağını söylüyoruz. Bu seçim, bizim için iklim ile petrol arasında olacak. Bu seçim, iklim ile kömür arasında olacak. Seçimde iklimi seçen siyasetçi adaylar istiyoruz. Bu seçimde biz iklimi seçeceğiz. Peki ya siz? Ey siyasetçiler, Seçimin iklimse, seçimim sensin! İklimi Değil, Politikaları Değiştir!” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.