Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sarıkaya, “Ramazan Arınma Ayıdır”

Yalova İl Müftüsü Muhittin Sarıkaya 11 ayın sultanı Ramazanın bir arınma ayı olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sarıkaya, “Ramazan Arınma Ayıdır”

Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kalan bir mesaj yayınlayan Yalova İl Müftüsü Muhittin Sarıkaya, “Allah’a hamdolsun, mü’minler için af, mağfiret, rahmet, bereket, sosyal dayanışma ve yardımlaşma mevsimi olan Ramazan ayına birkez daha ulaşmış bulunuyoruz. Yüce Rabbimiz nasip ederse Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece ilk Teravih namazımızı eda edecek ve aynı gün sahura kalkarak Ramazan ayının manevi iklimine girmiş olacağız.

Ramazan ayı Kur’an ayıdır, Kur’an ayı Ramazan bir arınma ayıdır. Şüphesiz arınma her günde, her ayda, her zaman olmalıdır. Fakat Ramazanın insanlar üzerinde değiştirici, dönüştürücü etkisini inkar etmek mümkün değildir. Çünkü Allah’ın rahmetinin bu ayda bol bol tecelli etmesi dolayısıyla gönüller yumuşamakta ve ibadetlerde daha bir derinleşme meydana gelmektedir.

Bu ayda nefsin iyi duygularla kötü duyguların mücadelesine sahne olacak olan kalplerimiz, ilahi rahmet ve mağfiret arzusuyla yıkanacak, gönüllerimiz sahurun bereketi, iftarın sevinci, Teravih namazlarının huzuru, okunan ve dinlenen Kur’an-ın feyzi ile manevi haz ve zevki diğer zamanlardan daha çok tadacaktır.

İkibin on yılında “ Paylaşmak Güzeldir” parolasıyla ihya ettiğimiz Ramazan ayını İkibin onbir yılında “ İftarda Komşularımızla Buluşalım” sloganını öne çıkararak, aynı apartmanda, aynı mahallede yaşadığımız halde, ferdileşme denilen sosyal çözülme nedeniyle birbirlerimizle ilgisiz olan insanlarımız arasında, bu ayda yapılan karşılıklı ziyaretler, verilen davet ve ikramlar, zekat, fitre ve diğer sadakalarla yardımlaşma ve dayanışmamızı ön plana çıkarmak için büyük bir fırsat olarak benimsememiz lazım.
Bu duygu ve temennilerle halkımızın, milletimizin ve bütün Müslümanların Ramazan ayını tebrik ederken bu kutlu zaman diliminin bütün insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.