Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlıkçılar Anne Ve Bebek Ölümlerini Tartıştı

Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı ve Yalova Sezaryen Oranları Değerlendirme Toplantısı Yalova Termal Kaplıcaları Tesisleri’nde Sağlık Bakanı Danışmanı Dr.Rıfat Köse, TÜSEB Başkanı Prof.Dr.Esma Sarıkaya ve Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Esin Koç’un katılımı ile gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2018 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sağlıkçılar Anne Ve Bebek Ölümlerini Tartıştı

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı ve Yalova Sezaryen Oranları Değerlendirme Toplantısı yoğun bir katılımla Yalova Termal Kaplıcaları Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Çalıştay ve değerlendirme toplantısına Sağlık Bakanı Danışmanı Dr.Rıfat Köse, TÜSEB Başkanı Prof.Dr.Esma Sarıkaya ve Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Esin Koç da katıldı. Burada Yalova hakkında bilgiler veren Yalova Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Dr Muhsin Abbasioğlu normal doğumun öneminden bahsetti. Anne ve bebek ölümlerinin en aza indirilmesi için ellerinden gelen gayreti ortaya koyacaklarının altını çizen Abbasioğlu, “Adından da anlaşıldığı gibi doğumun normal olanı normal doğumdur, bu nedenle elbette sezaryen ameliyatı ile gerçekleşen doğumlara göre bazı avantajları, anne ve bebek açısından faydaları vardır.Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olarak düşünülmektedir. Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir. Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kırmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar. Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır. Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu hem sağlık açısından hem parasal açıdan anneye fayda sağlar” dedi.

Toplantıda Çocuk, Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Gamze Turan, Sağlık Bakanlığı bakan danışmanı doktor Rıfat Köse, Gazi Üniversitesi Yenidoğan Profesörü Esin Koç ve TÜSEB Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü Doktor Esma Sarıkaya'nın tarafından da çeşitli sunumlar gerçekleştirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.