Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş Yalova'da

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş Yalova'dan sağlık çalışanlarının taleplerini sıraladı. Memiş, "Sağlıkta dönüşüm sonrasında sağlık çalışanlarının iş yükü 5 kat arttı" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş Yalova'da

Memiş sağlık çalışanlarına yıpranma payı getirilmesini de toplu iş görüşmeleri masasına getireceklerini vurguladı.

Yalova'da Çalışan Dostu Hastane Ödül Töreni'ne katılan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş hastane yöneticilerine ödül verdi. Ödül töreni öncesinde kürsüye gelen Memiş sağlık çalışanlarının sıkıntılarını ve hükümetten taleplerini de dile getirdi. Sağlıkta dönüşümün sağlık çalışanlarına ciddi bir iş yükü getirdiğine değinen Memiş, "Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık çalışanlarının iş yükü 5 kat arttı. Eşit işe eşit ücret uygulaması ile birlikte sağlık çalışanlarının aldıkları döner sermaye payları maalesef yerinde kalmak kaydıyla duraklama yaşadı. Tarım Bakanlığında görev yapan bir hemşire ile Sağlık Bakanlığında görev yapan bir hemşire aynı işi yaptıkları gerekçesi ile aynı ücret ödenmeye başlandı. İş de eşit değil, ücret de eşit değil. Hastane ortamında, yoğun bakımda, ameliyathanede çalışan arkadaşlarımızla başka kurumda birinci basamakta nöbet tutmadan çalışan arkadaşlarımızın işlerini eşit görmek doğru değil" dedi.Emekli Sağlık Çalışanlarına Da Ek Ödeme Talebi

Ek ödeme konusunda da değinen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş emekli sağlık çalışanlarının da ek ödemeden faydalandırılması gerektiğini dile getirdi. Bu konuyu da toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını söyleyen Memiş, "Biz mesleki saygınlığın azaldığını görüyoruz. Şiddet olayları artıyor. % 60'dan fazlası bayan olan bir meslek grubunda bu hizmetleri yürütüyoruz. Onun için ek ödemeler 800 TL ile sınırlı kalmamalıdır. Tavan oranları %250'ye çıkartılmalıdır. Garanti gelir en az bin lira olmalıdır. Ek ödemeler mutlaka emeklilere de yansıtılmalıdır. Bu konuda çalışmalarımızı var. 2013 yılında toplu sözleşme masasına oturduğumuzda da en temel isteklerimizden birisi ek ödemelerin emeklilere de yansıtılması olacak. Bugün 2000-2200 TL alan bir sağlık çalışanı emekli olduğunda 1000-1100 TL almak zorunda. Emeklinin hayat standardını yarı yarıya düşürüyorsunuz. Bu reva değil" diye konuştu.Sağlık Çalışanlarının Çoğu Mesleği Bırakmayı Düşünüyor

Memiş konuşmasında çarpıcı oranlara da yer verdi. Sağlık çalışanlarının %60'ından fazlasının fırsat bulmaları durumda mesleği bırakmayı düşündüklerini söyleyerek, "Yaptığımız bir araştırmaya göre sağlık çalışanlarının %60.8'i fırsatım olsa bu mesleği bırakırdım diyor. Bu mesleğe sizi kimseyle sokmadı. Hepimiz bu mesleği severek girdik. Ama bu ülkenin sağlık çalışanlarının %60.8'i fırsat bulsa bu mesleği bırakacak duruma geldiyse bu durum dikkate alınmalı ve gerekçeleri ortaya çıkartmalı.

Sağlık çalışanları neredeyse polisler kadar tükenmiş durumdalar. Polislerin tükenmişliği %25.85 iken, sağlık çalışanlarının tükenmişliği %23.96 derecesinde. O nedenle toplu sözleşme masasına otururken sağlıkta dönüşüm sonrasında sağlık durumları nereden nereye gelmişi de hükümetin önüne sereceğiz.

Bu ülkede askere, polise,itfaiyeciye, gazeteciye hatta milletvekiline bile yıpranma payı veriliyor. Ama sağlık çalışanlarının yıpranma payı yok. Biz bu konunun da takipçisi olacağız. Yıpranma payının sağlık çalışanlarına da verilmesini sağlayacağız" dedi.

Konuşmasının ardından Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş Çalışan Dostu Hastane Ödüllerini dağıttı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.