Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlık Personeli Güne Sporla Başlıyor

Yalova İl Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli, her gün mesailerine egzersiz yaparak başlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sağlık Personeli Güne Sporla Başlıyor

Fiziksel aktivite ve egzersizin günlük hayattaki önemi konusunda vatandaşlara örnek olmak düşüncesinden yola çıkan sağlık personeli, her gün egzersiz yapıyor.
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Obezite Diyabet Metabolik Hastalıklar Birimi tarafından obezitenin önlenmesine yönelik faaliyetler Yalova genelinde yürütülüyor. Bu faaliyetler kapsamında kurumda çalışan personelde farkındalık oluşturmak amacıyla her gün personel tarafından güne spor yaparak başlanıyor. Tüm personel tarafından düzenli olarak uygulanması sağlanıyor.Fiziksel aktivitelerin günlük yaşam içerisinde kas ve eklemleri kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen aktiviteler olduğuna işaret eden Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, fiziksel aktivitenin sadece egzersiz ve spor değil ev ve işleri gibi günlük aktiviteleri içerdiğini söyledi. Fiziksel aktivitenin birçok yararı olduğunu belirten Dedecan, şöyle konuştu, "Spor yaşamı uzatır. Kendine güven duygusu kazandırır. Koordinasyon ve dikkat yeteneğini geliştirir. Ruhsal durumu ve hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler. Stres ve gerilimin azalmasına yardımcı olur. Vücudun anatomik duruşunu düzeltir. İleriki yaşam için osteoporozun önlenmesine ve kemiklerin sağlam oluşmasına yardım eder. Yaşlılarda günlük aktivitelerini sürdürebilme yeteneğini geliştirir. İleri yaşlarda kronik hastalıkların görülme sıklığını azaltır.”
Egzersizlere gün aşırı 10 dakika ile başlanmasını öneren Dedecan, şunları söyledi: “Egzersiz 30 dakikaya kadar çıkarılmalıdır. Aynı günler olmak şartı ile haftada iki gün yürüyüşe başlanmalı, her hafta yürüyüş zamanı ve yürüyüş mesafesi artırılmalıdır. Ani hareketler yapılmamalı, vücuda aşırı yüklenilmemesine dikkat edilmelidir. Kronik hastalığı olan ve 50 yaşın üzerinde olan kişiler egzersiz öncesi mutlaka doktora danışmalıdır. Fiziksel aktivitelerin bir alt kat kategorisine verilen isim egzersizdir. Egzersizin kelime anlamı bedenin enerji kaybını gerektirecek hareketlerin yapılması olayıdır. Vücuttaki enerjinin tüketilmesi, oksijen oranının artırılması ve metabolizmayı düzene sokmak için mutlaka egzersiz yapılmalıdır" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.