Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Roman Vatandaşların Sorunlarına Çözüm Arandı

Roman vatandaşların sorunlarına çözümler üretmeyi hedefleyen, “Strateji Belgesi ve Eylem Planı” Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıda masaya yatırıldı.  

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2023 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Roman Vatandaşların Sorunlarına Çözüm Arandı

Yalova Vali Yardımcısı Mustafa Asım Alkan başkanlığında, Roman vatandaşlara yönelik yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin toplantı yapıldı. Toplantıda, eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal yardım ve sosyal hizmet gibi alanlarda Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi için atılacak adımlar görüşüldü.

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıya, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Asım Alkan, Roman vatandaşların sorunlarına duyarlı olduklarını ve çözüm üretmek için çalıştıklarını belirtti. Alkan, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yürürlüğe giren yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi için il düzeyinde gerekli koordinasyonu sağlayacaklarını söyledi.

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise, “Toplantıda eylem planında yer alan hedeflerin tüm paydaş kurum ve kuruluşlar tarafından iş ve işlemlerinin planlanması ve takibinin sağlanmasına ilişkin çalışmalar yapılmıştır” denildi.

Roman vatandaşlara yönelik yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2023-2030), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve 21 Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir1. Planda, Roman vatandaşlara yönelik geliştirilecek politikalar eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal yardım ve sosyal hizmet olmak üzere 6 başlıkta ele alınmıştır.

Plana göre, Roman vatandaşlara yönelik yeni sosyal konut projesi gerçekleştirilecek, Roman mahallelerinde Genç Ofisler kurulacak, Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılacak, okul öncesi eğitime erişim artırılacak, Roman kadınların kooperatif kurmaları teşvik edilecek, Romanların mesleki eğitimine destek verilecek, Romanların sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak ve Romanların sosyal yardım ve sosyal hizmetlerden faydalanması sağlanacaktır2.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.