Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Roman Mahallesi’nde Yıkım Başlıyor

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz halk arasında Roman Mahallesi olarak bilinen Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümü’ne yönelik yıkımlara bahar aylarında başlanacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2021 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Roman Mahallesi’nde Yıkım Başlıyor

Yalova’da yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümüne nihayet başlanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Kentsel Dönüşüm’e başlanması talimatının ellerine ulaştığı müjdesini verdi.  Kısa süre içerisinde ilk kazmayı vuracaklarını belirten Yılmaz, “İlimiz Bağlarbaşı Mahallesi sınırları içinde bulunan 9.89 hektarlık alan 12 Ekim 2013 tarih ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2013/5366 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, ‘Riskli Alan’ ilan edilmiştir. Bakanlığımız 11 Kasım 2013 tarih ve 7623 sayılı yazıları ile söz konusu alan hakkındaki çalışmalarda Yalova Belediyesi’ni yetkilendirmiştir.  Hazırlanan ve bakanlığımıza sunulan 1/ 5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi bakanlığımızca incelenmiştir. Teklif 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun ve ilgili yönetmelik uyarınca onaylanmıştı. Hak sahipliği çalışması, tebligat işlemleri, yıkım ve tahliye işlemleri için çalışmalar başlamıştır” dedi.

Hak sahipliği çalışmalarının bölgede sürdüğünü de dile getiren Yılmaz, “Vatandaşların başvurularına müteakip hak sahiplerine kira yardımın ödemelerine başlanacak. Bölgede kıymet takdiri yapılması sonucu vatandaşlar ya kamulaştırma bedelini alacak ya da indirimli uygun fiyata ev talebinde bulunabilecek. Ayrıca uzun vadeli ödeme imkanı da sunulacak. Bölgede 1-2 ay içerisinde dönüşüme başlanacak” diye konuştu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.