Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Roma Döneminden Kalma Su Kemerleri Turizme Kazandırılmalı

Teşvikiye Beldesi’nde bulunan ve Roma dönemine ait olan 1000 yıllık su kemerleri gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2020 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Roma Döneminden Kalma Su Kemerleri Turizme Kazandırılmalı

Kemerler 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunması gereken tarihi eserler kapsamına alındı. Vatandaşlar kemerlerin gün yüzüne çıkartılıp restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyorlar.

Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye Beldesinde 7 kilometre uzunluktaki taştan yapılmış tarihi su kemerinin büyük bir bölümü yer altında bulunuyor. Genişliği 1 metre 50 cm. yüksekliği 1 metre 70 cm olan su kemerinin halen büyük bir bölümü zamana ve doğal afetlere rağmen sapasağlam ayakta duruyor. Teşvikiye’nin bilinen eski adı Zindan’ın da bu tarihi su kemerinden kaynaklandığı öne sürülüyor. Karanlık tünellerden oluştuğu için yaşlıların zindan adını verdikleri su kemeri, Roma döneminde yoğun olarak kullanılsa da, daha sonraları yüzyıllarca toprak altında gizli kaldı. Tüneller ilk kez 2006 yılında Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay ve Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy'un girişimleri sonrasında, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunması gereken tarihi eserler kapsamı altına alınmıştı. Teşvikiye Deresi Alabalık Tesisleri’nin 500 metre yukarısından başlayıp çoğu yeraltından olmak üzere dağın eteğine paralel 7 kilometre boyunca uzanıp Çınarcık Üç reisler Burnu’ndaki antik limana kadar uzandığı tahmin edilen tarihi su kemerinin Romalılar döneminde Adalarda yaşayanların su ihtiyacını karşılamak üzere yapıldığı iddia edilirken, bazı iddialara göre esirlerin buralarda tutuklu olarak muhafaza edildiği öne sürülüyor. Beldede yaşayan ve bölgeyi çok iyi bilen vatandaşlar ise tünelin yaklaşık 70 km olduğunu iddia ediyor. Vatandaşlar, tünellerde radon gazı bulunması nedeniyle içeriye fazla giremediklerini tünelin onlarca kilometre olduğunu belirterek "Ancak 150 metre kadar ileriye gidebiliyoruz. Gördüğümüz manzaralar çok ilginç. Tünellerin en önemli özelliği ise, kazılan tünellerin son derece hassas ve onca tepeden geçmesine karşın ölçünün hiç kaybedilmemesi” dediler.
Vatandaşlar bu su kemerlerinin gün yüzüne çıkartılarak restore edilmesi durumunda ilin hatta ülkenin turizmine önemli katkısının olacağını belirttiler. Dünya da Roma dönemine ait bu denli eski çok az sayıda eserin kaldığını vurgulayan vatandaşlar yetkililerin bu konuda bir an önce adım atmasını beklediklerini de dile getirdiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.