Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Protokol “Yürüyen Köşk, Yürüyen Yalova” Projesi İçin Yürüdü

“Yürüyen Köşk, Yürüyen Yalova” Projesi’nin ilk yürüyüşü Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk ve il protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2021 09:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Protokol “Yürüyen Köşk, Yürüyen Yalova” Projesi İçin Yürüdü

Halkın ve kurumlarda görev yapan personellerin aktif olarak spor yapmalarını sağlamak amacı ile Yalova Belediyesi ve Yalova Sağlık İl Müdürlüğü arasında bir proje hayata geçirildi. “Yürüyen Köşk, Yürüyen Yalova” Projesi kapsamında 1 yıl boyunca her Çarşamba Günü, İDO iskelesi yanından başlayıp Doğu Sahil Bandını takiben Yürüyen Köşk’e kadar sürecek yürüyüş etkinlikleri gerçekleştirilecek. Bu yürüyüşlere halkın da yoğun katılımını sağlamak adına duyurular yapılacak. Projenin ilk yürüyüş etkinliği ise il protokolü tarafından gerçekleştirildi. Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, kurum müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının personellerinin katıldığı yürüyüş İDO iskelesinden başlayarak, Yürüyen Köşk’e kadar sürdü.

Toplumsal sağlık hedefleniyor
Yürüyüş sonrasında proje ile ilgili verilen bilgi de ise, “Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur.

Fiziksel hareketsizlik, dünyada ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Hareketsizlik yüzünden her yıl 3,2 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Yeterince hareketli olmayan insanlar, tüm nedenlere dayalı mortalite açısından %20 ile %30 arası daha yüksek risk altındadır. Fazla kilo ve obezite; tansiyon, kolesterol ve trigliserit seviyeleri ile insülin direnci üzerinde olumsuz metabolik etkilere yol açar.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından toplumun geneline yönelik önerilen Bulaşıcı Olmayan Hastalıkları önleme müdahaleleri arasında tuz alımının ve gıdaların tuz oranının azaltılması, gıdalardaki trans yağların çoklu doymamış yağla değiştirilmesi, beslenme ve fiziksel aktivite hakkındaki kamu farkındalığının görsel basın vb. vasıtasıyla desteklenmesi yer almaktadır. Bu müdahaleler hem gerçekleştirilebilir hem de maliyet etkindir.

Fiziksel aktivite seviyelerinin artması için ülkelerin; bireyleri ve toplulukları aktif olmaları konusunda bilgilendirmeleri, motive etmeleri ve desteklemelerini hedef alan bir politika kombinasyonu geliştirmeleri ve uygulamaları gerekmektedir. Yürümenin, bisiklet sürmenin, spor yapmanın ve diğer dinlenme faaliyetlerinin erişilebilir ve güvenli olduğunu temin eden ulusal politikalar fiziksel aktiviteyi teşvik edebilir. Ulusal politikaları ve programları uygulamak ve yönlendirmek için ulusal fiziksel aktivite rehberi gereklidir. Ulaştırma, eğitim, spor ve şehir planlaması gibi sektörlerin dâhil olduğu çoklu kamu politikaları,  fiziksel aktiviteyi teşvik edebilir ve nüfusun geniş kesimlerine ulaştırabilir.

Bakanlığımızın Stratejik Planında da ‘Toplumu sağlıklı beslenme, obezite ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak için destekleyici çevrelerle programlar oluşturmak’ hedefler arasında yer almaktadır.

Sağlığı Geliştiren Belediye olma yolunda Sağlık Müdürlüğü ile Yalova Belediyesi iş birliği oluşturulmuştur” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.