Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Protokol İptal Edildi

Yalova Üniversitesi ve Yalova Belediyesi arasında yapılan, “Yalova Belediyesi Genelinde, Toplu Taşıma Hatlarının Yeniden Yapılandırılması Ortak Hizmet Protokolü” şartların yerine getirilmediği gerekçesi ile fesh edildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Protokol İptal Edildi

Yalova'da ulaşımın daha iyi bir noktaya getirilmesi amacıyla imzalanan, “Yalova Belediyesi Genelinde, Toplu Taşıma Hatlarının Yeniden Yapılandırılması Ortak Hizmet Protokolü” 9 aylık süreç içerisinde şartların yerine getirilmediği iddiası ile fesh edildi. Bunun üzerine ilk açıklama ise Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan'dan geldi. Bozdoğan kendilerinin gerekli tüm şartları yerine getirdiğini ancak Yalova Belediyesi'nin protokol de belirtilen %40'lık avans şartını yerine getirmediğini dile getirdi. Protokolün fesh edilmesini de Yalova belediyesi yetkililerinin istediğini dile getiren Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, "Yalova Üniversitesi ile Yalova Belediyesi arasında 'Yalova Belediyesi Genelinde, Toplu Taşıma Hatlarının Yeniden Yapılandırılması Ortak Hizmet Protokolü' 15.01.2014 Tarihinde imzalanmıştır. Söz konusu Protokole göre Üniversitemiz akademik bilgi ve desteğini verecek, Yalova Belediyesi de proje için gerekli maliyeti Yolculuk Sayımları, Anketler Donanım ve Yazılımların alınması için 100.000 TL+KDV’yi ödeyecektir. Projenin başlaması için, Yalova Belediyesi Yolculuk Sayımları, Anketler, Donanım ve Yazılımların teminini Bölümümüz Rehberliğinde kendisi yapabileceği gibi proje maliyeti olan bedelin % 40’nı avans olarak Üniversite Döner Sermaye hesabına yatırarak, tedarikleri Üniversitenin yapmasını da isteyebilecektir. Bölümümüz ile Belediye yetkilileri arasında yapılan ikili görüşmelerde, önce Belediyenin her türlü harcamayı kendisinin yapacağını ve tüm istatistik, Sayım v.b. bilgilerin bölümümüze verileceği metodu seçilmiştir. Ancak daha sonra ikinci görüşmede Belediyenin, masraflar için Üniversiteye ödeyerek tüm çalışmaların Üniversite tarafından yapılmasına karar verilmiştir. Bölümümüz bu amaçla gerekli Yolculuk Sayımları ve Anketleri yapmak üzere gerekli personel ve föy çalışmalarını başlatmıştır. Ancak Belediye tarafından proje için gerekli ön finansman (avans) ödemesi bir türlü yapılamamıştır. Bu süreç Mahalli İdareler seçimlerine kadar devam etmiştir. Seçimden sonra Yeni Belediye Başkanlığı ve ekibi çalışmayı ele aldıklarını bildirmişlerdir. Fakat bir süre önce sözlü olarak projenin kendileri için maliyet oluşturduğu düşüncesi ile protokolün iptal edilmek istendiğini vurgulamışlardır. Yalova Belediyesinin 01.09.2014 tarih ve 763 2031 – 572 sayılı yazısı ile “Protokolde yer alan Yükümlülükler taraflarca yerine getirilmemiştir.” Diyerek protokolün feshi için gereğini talep etmişlerdir.

Bir protokolün, protokol hükümlerine göre fesih edilmesi gayet doğal bir olaydır. Ancak fesih sebebi olarak 'Yükümlülüklerin taraflarca yerine getirilmemiş' denilerek , hiçbir bedel almadan yapacağımız ve İl’e katkıda bulunmak adına sadece maliyetine yapmayı kabul ettiğimiz bu projenin, bir taraf olarak Bölümümüz ve Üniversitemizin de sanki vecibelerini yerine getirmiyormuş gibi gösterilmesi Bölümümüz akademisyen ve mensuplarını derinden üzmüştür. Halbuki Bölümümüz akademisyenleri Gazi Üniversitesi tarafından Ankara Büyük Şehir Belediyesi için yaptıkları Ulaşım Master Planın, Model kurgulayıcı olarak bedeli mukabilinde yapmaktadır. Ayrıca Mahalli İdareler seçimlerinden sonra Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için çalışma başlatılmış olup protokol süreci devam etmektedir. İlaveten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve ekibi ile de görüşmeler yapılmış olup Kent içi ulaşım sistemlerinde proje yapmak üzere protokoller ele alınmış ve imza sürecindedir. Daha da Kocaeli, Tekirdağ ve Hatay illeri ile de ön görüşmeler yapılmıştır. Başka şehirlerde ulaştırma projelerimizi yapıp kendi şehrimizde yapamamamız bizi ziyadesi ile üzmektedir.

Dolayısı ile Yalova Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa kurulan Ulaştırma Mühendisliği Bölümümüz Kent içi ulaşım probleminin tesbit ve çözümünde yetkin ve deneyimli akademik kadroya sahip olup, tarafı olduğu hiçbir protokolde yükümlülüğünü yerine getirmekten kaçınmamıştır. Yalova Belediyesinin söz konusu protokolün fesih talebi, sadece Yalova Belediyesinin protokole göre yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı tamamlanamamış ve Bölüm olarak yapmış olduğumuz hazırlık çalışmaları da yarıda kalmıştır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.