Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Parıldar Kurban Pazarı Ve Kesim Yerlerini Ziyaret Etti

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kurban Pazarı ile kurban satış ve kesim yerlerini ziyaret ederek kurban satıcı ve alıcıları ile sohbet etti.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2023 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Parıldar Kurban Pazarı Ve Kesim Yerlerini Ziyaret Etti

Suat Parıldar 28 Haziran-01 Temmuz tarihleri arasında icra edilecek kurban bayramı öncesinde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İskender Karael'le birlikte Kurban Pazarı ile kurban satış ve kesim yerlerine yaptığı ziyaretlerde incelemelerde bulundu ve kurban satıcılarıyla sohbet ederek kurbanlıkların satışı ve kesimi hakkında sohbet etti. Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü bir kurban pazarlığına da aracılık ederek satışın gerçekleşmesine katkı sağladı.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Parıldar yaptığı ziyaretlerde kurban alımı, kesimi ve kurban etinin işlenmesi ve saklanması ile ilgili aşağıdaki hususlara dikkat çekti;

Kurban Bayramı sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bu dönemde, hayvan hastalıklarının yayılma riski de artmakta ve dolaylı olarak ülke ekonomisinde büyük kayıplara neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların önlenmesi amacı ile bir takım tedbirlerin alınması; yetiştiricilerin, hayvan satıcılarının ve hayvan alıcılarının bu tedbirlerin gereklerini yerine getirmeleri önemlidir. İl dışından İlimize Kurbanlık olarak hayvanlarını sevk eden hayvan sahiplerinin İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri'nden Veteriner Sevk Raporu almaları zorunludur. Sığır, Manda ve Deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, alacakları hayvanların kulak küpesi, pasaportu veya  "Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığını kontrol etmeleri ve bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir.

Kurbanlık hayvanlar için “tarımcebimde" devrede

Vatandaşlarımız Tarım ve Orman Bakanlığının mobil uygulaması 'TarımCebimde' üzerinden küpe numaralarını girerek kurbanlık hayvanların ırk, cinsiyet, yaş, tür ve aşı bilgilerini sorgulayabilirler.

'Tarımcebimde' uygulamasını mobil cihazlarına indiren vatandaşlarımız, tüm kullanıcılara açık küpe sorgulama özelliğiyle küpe numarasını girerek büyükbaş veya küçükbaş hayvanlar ile ilgili detaylara ve aşı bilgilerine ulaşabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.