Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Parıldar Hayvan Pazarını Ziyaret Etti

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarını ziyaret eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, pazar ziyaretinde hayvan satıcıları ve vatandaşlarla sohbet etti.

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2017 10:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Parıldar Hayvan Pazarını Ziyaret Etti

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İskender Karael’ le birlikte hayvan pazarına yaptığı ziyarette satış yerlerini gezen İl Müdürü Suat Parıldar burada genelde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden hayvanlarını satmak üzere pazara getiren satılıcılarla kurbanlıkların satış fiyatları, hayvanların durumu ve pazar yoğunluğu hakkında sohbet etti.

Pazaryerindeki satıcılara kurban komisyon kararları ile ilgili hatırlatmalarda bulunan Parıldar kurban bayramının sonuna kadar aralıksız denetimler yapacakların ifade ederek damızlık değeri taşıyan, nakil belgesi olmayan, sağlıksız, 24 aydan daha küçük olan ve kulak küpesiz hayvanları satmamaları konusunda satıcıları uyardı.

İl Müdürü Suat Parıldar kurbanlık hayvan alacak vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamada da kurbanlarını güvenle alabileceklerini ifade ederek “ Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya “HaySag” isimli mobil uygulamayı cep telefonlarına indirerek küpe numarası ile sorgulayabilirler” dedi.

Hayvan satış yerlerini gezerken her satıcıdan bir hayvanın kulak küpesi numarasını sorgulayarak kurbanlık hayvanın durumunu öğrenen Parıldar; “Haysag” Bakanlığımız tarafından akıllı telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş, hayvan sağlığı, hayvan hareketleri, hayvan refahı gibi bilgilere ulaşılabilen bir uygulamadır. Uygulama cep telefonlarına indirilerek ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Kurban edilecek hayvanın dini ölçülere uygun olması, sağlıklı olması, damızlık özelliği taşıyan dişi hayvanların alınmaması, eğer dişi hayvan alınacaksa damızlık özelliklerini yitirdiklerine dair resmi veteriner hekim raporunun muhakkak sorgulanması gerekmektedir. Hayvanların kulaklarında küpelerinin bulunması, büyükbaş hayvanlar için pasaportları, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgelerinin yanında olması gereklidir.

Kurban kesim yeri olarak kesimhane veya kurban komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinin tercih edilmesi, kendi bahçelerinde kesim yapacakların çevreye zarar veremeyecek şekilde kesim yapması, cadde, sokak, park gibi kamusal alanlarda kesim yapılmaması gerekmektedir. Kamusal alanlarda kesim yapılması yasaktır. Kurban kesildikten sonra toplum ve çevre sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli, derin çukurlara gömülerek imha edilmelidir.

Satıcılarımız ve Kurban kesecek vatandaşlarımızın bayramını şimdiden kutluyor, kurbanlarının makbul ve kabul olmasını dileyerek nice bayramlar diliyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.