Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Panjin’le Kardeş Şehir İlişkileri Askıya Alındı

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Çin’in Doğu Türkistan’da Türklere uyguladığı işkenceler nedeniyle Çin’in Panjin Kenti ile olan kardeş şehir ilişkilerini askıya aldığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2019 09:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Panjin’le Kardeş Şehir İlişkileri Askıya Alındı

Türkiye’de Çin’e karşı ilk somut adım Yalova Belediyesi’nden geldi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova’nın Çin’de ki kardeş şehri Panjin ile sürdürülen kardeş şehirlerini dondurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Yalova Belediye Başkanı vefa Salman, “Çin’de Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’nin gördüğü eziyet, işkence, baskı, dayatma adına ne derseniz deyin artık dayanılmaz boyuta geldi.  Orada ki insanlar seslerini de duyuramıyorlar. Biz de oraya gidemediğimiz için hiçbir şey yapamıyoruz. Yalova’nın Çin’de kardeş şehri var. Çin’in Panjin kenti ile Yalova yıllar önce kardeş şehir oldu. Panjin Yalova’nın ilk kardeş şehirlerinden birisidir. Ben Yalova Belediye Başkanı olarak Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı eziyetlere tepki olarak, Uygur Türklerinin yaşam şartları insani seviyeye gelene kadar, bir Çinli kalitesinde hayatlarını idame ettirene kadar Panjin ile kardeş şehir ilişkilerimizi askıya aldım. Ne onları her hangi bir etkinlik için Yalova’ya davet edeceğim. Ne de onların bir davetine icabet edeceğim. İlişkileri olumlu şartlar oluşana kadar askıda tutmaya devam edeceğim” dedi.

Dures ve Kotor ile kardeş şehir oluyoruz
Diğer yandan Yalova Balkanlardan 2 yeni şehirle daha kardeş şehir anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Bunlardan birisi Arnavutluk’un Dures kenti, diğeri ise Makedonya’nın Kotor kenti. Başkan Salman bu konu da da açıklamada bulunarak, “CHP Genel Merkezi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığında bir Balkan Masası oluşturdu. Beni de bu masaya davet ettiler. Bu masada birlikte çalışma teklifini severek kabul ettim. Yine Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz başkanlığında bir Türk Dünyası masası oluşturuldu. Ben Balkanlarla ilgili köklerimden gelen bağlarımdan dolayı ve Yalova’nın 20 kardeş şehrinden Balkanların hepsinde tamamen kardeş şehir bulunması nedeniyle bu masada yer aldım. Bu kapsamda Arnavutluk’un Dures Şehri’ne de bir mektup gönderdik ve ikili ilişkilerin başlamasını teklif ettik. Bu ilişkiler kurulup kardeş şehir protokolü imzalandığında Yalova’nın Balkanlarda kardeş şehrinin olmadığı ülke de kalmayacak. Makedonya’nın Kotor kentide Yalova ile kardeş şehir olmak istiyor. Onlarla da görüşmelere başlıyoruz. Yani Balkanlarla bağlarımızı güçlendiriyoruz. Balkanlarda yapılan kardeş şehir gezileri çok başarılı geçti” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.