Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özgişi “Nevruz Öz Be Öz Türk Bayramıdır”

Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tunca Özgişi, “Nevruz yüz yıllardır öz be öz bir Türk bayramıdır, biz bu bayrama sahip çıkarsak başka odaklar sahiplenemez” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Özgişi “Nevruz Öz Be Öz Türk Bayramıdır”

Nevruz nedeniyle Yalova Üniversitesi Kültür ve Sanat Birliği Şiir ve Kitap Kulübü tarafından organize edilen programda Nevruz’un tarihsel önemi ve günümüze kadarki süreci anlatıldı. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu’nun da katıldığı program öğrencilerin okuduğu şiirlerle başladı. Öğrencilerin ardından konuşmacı olarak kürsüye gelen Yalova Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Tunca Özgişi Orta Asya’dan günümüze değin Nevruz’un önemini anlattı. Yeni gün anlamına gelen Nevruz’un Türklerin 400 yıllık bir bekleyişin ardından Ergenekon’dan çıkışlarının gerçekleştiği gün olarak da tarihte yerini aldığını vurgulayan Özgişi, “Orta Asya’dan Osmanlı dönemi ve hatta Cumhuriyetin ilk yıllarına değin hep bir Türk bayramı olarak kutlanan Nevruz’un son yıllarda başka odaklarca sahiplenilmesi bu bayrama da ciddi zararlar veriyor. Biz eğer bir Türk bayramı olan Nevruz’a sahip çıkarsak, onlara bırakmazsak bunu kendi emelleri doğrultusunda kullanamazlar. Nevruz milli birlik ve beraberliğin pekiştiği gün iken bugün birilerinin eylem yaptığı bir tarihe dönüştü” dedi.

Dr. Özgişi Nevruz’un Orta Asya’da halen büyük bir coşku ile kutlandığının altını çizerek, “Nevruz Orta Asya’da birçok etkinlikle kutlanır. Türk devletlerinde görkemli törenler düzenlenir. Otağ’lar kurulur, mevlit okutulur, bahar temizliği yapılır. Özel kıyafetler giyilir. Yani Nevruz Türk kültürünün tüm öğelerinin yansıtıldığı önemli bir bayramdır” diye konuştu.Mangallı Nevruz Kutlaması

Öte yandan üniversitenin Safran Yerleşkesi’nde de Nevruz kutlandı. Yalova MYO Müdürü Prof. Dr. Fikret Yüksel, MYO Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oruç Alkılınç, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Semih Arıcı’nın katkılarıyla öğrencilere mangal partisi verildi. Etkinlikte öğrencilere sunulan ekmek arası köfte ve sucuk partisinin sponsorluğunu Merkez Et Ürünleri firması üstlendi. Firma adına etkinliğe bizzat katılan, firma sahiplerinden İlhami Başkan, Yalova'nın kalkınmasında üniversitenin ne anlam taşıdığını ve yüklendiği misyonu iyi bildiklerini ifade ederek, “Öğrencilere baharın müjdecisi olan bu günlerine renk katmak istedik” dedi. Yüksel, Alkılınç ve Arıcı firma sahibi İlhami Başkan'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.