Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Organik Tarım Semineri Dün Başladı

Dün başlayan Türkiye 3. Organik Tarım Sempozyumu 4 Kasım günü sona erecek. Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Salonunda, devam eden Sempozyum’a akademisyenler, ilgili kurum ve kuruluş ....

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Dün başlayan Türkiye 3. Organik Tarım Sempozyumu  4 Kasım günü sona erecek. Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Salonunda, devam eden Sempozyum’a akademisyenler, ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf ERBAY konuşmacı olarak katıldığı seminer 4 Kasım günü sona erecek. Türkiye’de sürdürülen Organik Tarım çalışmalarındaki gelişmelerin ve bundan sonraki yol haritasının masaya yatırılacağı Türkiye 3 ncü Organik Tarım Sempozyumu Yalova’da başladı. 1 - 4 Kasım 2006 tarihleri arasında 4 gün sürecek olan sempozyuma çeşitli illerden 300’ e yakın davetli katılıyor.

Yalova 3 ncü Türkiye Organik Tarım Sempozyumu’na ev sahipliği yapıyor. Atatürk Merkez Araştırma Enstitüsü Konferans Salonu’nda başlayan sempozyumun açılışında konuşan Enstitü Müdürü Yusuf Ağı, “Enstitümüz bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen bu sempozyumun sekreteryasını ve organizasyonu üstlendi. Bugün Yalova’da bu sempozyumu gerçekleştirmenin mutluğunu yaşamaktayız. Yirminci yüzyılın ortalarından itibaren dünya nüfusunun hızlı artışı karşısında gıda temininde kendine yeterlilik sorun haline gelmiştir. Bu sıkıntının giderilmesine yönelik olarak yoğun girdili tarımsal üretim çözüm olarak geliştirilmiştir. 1960’lı yıllarda başlayıp daha sonra hızlı bir gelişim gösteren bu hareket ‘Yeşil Devrim’ olarak isimlendirilmiştir. Bu sistemde ana hedef birim alandan daha fazla ürün elde etmektir. Bu gayeye ulaşmak için verim gücü yüksek çeşitler mono kültür üretim sisteminde yoğun girdi kullanılarak üretilmiştir. Başlangıçta verim artışı elde edilmekle beraber bu tarım sisteminin toprak yapısını bozan, ürünün kalitesini düşüren ve ekolojik sistemi bozan olumsuz özellikleri ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu olumsuzluklar karşısında araştırmacılar çevreye duyarlı, doğal dengeyi bozmayan, çevreyi kirletmeyen, insanlarda ve diğer canlılarda toksik etki yapmayan, biyo çeşitliliği koruyan ve sağlıklı ürünler üretmeyi temel strateji kabul eden en önemlisi gelecek nesiller için sürdürülebilirliği sağlamayı hedefleyen alternatif üretim sistemleri arayışı içerisine girmiştir.

Sonuçta ‘Organik, Biyolojik yada Ekolojik Tarım’ olarak isimlendirilen tarım sistemi ortaya çıkmıştır. Organik tarım tanım olarak; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır” dedi.

Atatürk Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yusuf Ağı’nın konuşmasının ardından mikrofona gelen Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Altındişli ise Organik tarım çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurguladığı konuşmasında, “Organik Tarım tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün daha da büyük önem kazanmaktadır. Bu anlamda ülkemizdeki çalışmaların daha da hızlandırılması ve eldeki bilgilerin hızla organik tarımla uğraşan çiftçilere ve kuruluşlara ulaştırılması lazım ” şeklinde konuştu.

Yalova Valisi Yusuf Erbay’ın da söz aldığı açılışta Yalova’daki çalışmalara değinen Erbay, Yalova Valisi Doç. Dr.Yusuf Erbay, “Dünya’da sürdürülebilir kalkınmanın temelinde sürdürülebilir tarım yatmaktadır. Bizler Yalova’da ekoloji dostu ekonomiyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Ekolojik turizm içinde buradan başlamak gerektiğini düşünüyorum. Biz organik tarım konusunda biraz amatör birazda profesyonel olarak ilgilenmeye çalışıyoruz. Bu amaçla yaptığımız çalışmalarda da iki yıl boyunca çok fazla yol aldığımız düşünüyorum. Bizler öncelikli olarak ekoloji dostu ekonomiyle Yeşil Yalova’yı nasıl devam ettirebiliriz ve gelecek nesillere bunu nasıl aktarırız? Nasıl bir sürdürülebilir Yalova vizyonu oluştururuz onun gayreti içindeyiz. Bu sempozyumun çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Buradan çıkan sonuçların ülkemize de çok katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

Organik Tarım konusundaki bir çok konunun masaya yatırılacağı 4 gün sürecek sempozyum sonrasında varılan kararlar yazılı bir metinle kamuoyuna duyurulacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.