Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Organ Bağışında Türkiye 1’ncisiyiz

Yalova İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Burak Gül, Organ Bağışı Haftası kapsamında Bursa Şehir Hastanesi’nde düzenlenen Bölge Koordinasyon Toplantısı’na katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2023 10:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Organ Bağışında Türkiye 1’ncisiyiz

 Toplantıda Yalova’nın da aralarında olduğu Bursa Bölgesinin organ bağışında Türkiye 1’ncisi olmasında katkısı olan illere teşekkür edildi.

Yalova’nın da aralarında olduğu Bursa Bölgesi, kadavradan organ bağışında uzun yıllardır liderliğini koruyor. Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Düzce ve Bilecik illerinin yer aldığı bölge, 2023 yılında da beyin ölümü tespiti ve aile bağış oranlarında zirvede kaldı. Bölgenin organ bağışı ve nakil çalışmaları, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Bursa Şehir Hastanesi’nde düzenlenen Bölge Koordinasyon Toplantısı’nda değerlendirildi. Toplantıya, bölgenin il sağlık müdürleri, organ nakil koordinatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Toplantıda, bölgenin organ bağışı istatistikleri paylaşıldı ve bu alanda başarılı olan sağlık kurumlarına teşekkür belgesi verildi.

Toplantıya katılan Yalova İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Burak Gül, organ bağışının önemine dikkat çekti. Gül, “Bekleme listelerine bakıldığında tüm Türkiye’de 2023 yılı itibari ile 24 bin 449 kişi böbrek, bin 422 kişi kalp, 2 bin 600 kişi karaciğer, 204 kişi akciğer, 277 kişi pankreas, 3 bin 963 kişi kornea nakli için bekliyor. Bursa Bölgesinde ise 2 bin 341 kişi böbrek, 337 kişi karaciğer, 138 kişi ise hala kornea beklemektedir. Buradaki rakamlarda da anlaşılacağı üzere ülkemizdeki kadavradan bağış oranları maalesef hala çok düşük oranlarda seyretmekte. Hastalarımız sağlıklarına ancak sağlıklı olan başka bir yakınlarının organı ile hayata tutunabilmektedir. Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışına yönelik toplumsal farkındalık çalışmaları en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Hastalarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışının yapılmasına her zaman ihtiyaç duymaktayız. Yapılan bağışların sayısının azalması birçok hastanın organ nakli yapılmadan vefat etmesine neden olmakta. İnsanlarımızın bu noktada hassasiyetle davranacağına, özellikle vefat eden yakınlarının organlarını bağışlama noktasında bir gün kendilerine ya da bir yakınlarına organ ihtiyacı olacağı düşüncesiyle hareket edeceklerini inanıyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.