Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Öküz Altında Buzağı Aramayın"

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Yalova merkezde ki revizyon imar planlarının mahkeme kararlarına uygun bir şekilde yapıldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2016 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Öküz Altında Buzağı Aramayın"

Kimsenin öküz altında buzağı aramamasını söyleyen Salman, " İmar revizyonuyla ilgili olarak herkes gözünü Çiftlikköy, Altınova tarafında çevirsin. Yalova merkezinde rant, birilerine avanta sağlamak yok. İmar revizyonuyla ilgili iddialar abesle iştigalden başka bir şey değil" dedi.
Yalova'nın önemli gündem maddelerinden birisi durumundaki revizyon imar planı hakkında önemli açıklamalar yapan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman planın mahkeme kararlarına uygun hale getirilerek yapıldığını söyledi. Salman açıklamasında, "İmar revizyonuyla ilgili olarak herkes gözünü Çiftlikköy, Altınova tarafında çevirsin. Yalova merkezinde rant, birilerine avanta sağlamak yok. İmar revizyonuyla ilgili iddialar abesle iştigalden başka bir şey değil. Kimse öküz altında buzağı aramasın. Açık ve net olarak söylüyorum ki Revizyon imar planının Yalova merkezini ilgilendiren ayağında bir çok ilke imza atıldı. Ben ihaleyi alan firmayı tanımam. İhaleyi aldıktan sonra tanıştık. Firmayı da her açıdan elekten geçirdik. Benim revizyondaki amacım daha önceki mağduriyetleri gidermekti. Bizden önceki dönemde mahkeme kararıyla yapılan revizyonların tamamı neredeyse iptal oldu. Bizde bu mahkeme kararlarına uygun imar revizyonu yaptık" dedi.

"Mağduriyetler ortadan kaldırılacak"                                                              

Yalova’nın 3-4 yerinde sıkıntı olduğunu kaydeden Salman, şöyle konuştu:

“Yalova’da imara açılacak yer yok. biz vatandaşın mağduriyetini gidermeye çalışıyoruz. Revizyonda da çok sağlıklı çalışmalar yapılıyor. İmar planıyla ilgili hangi müdürlüğün belirteceği görüş varsa o alınıyor. Diğer kurumlardan da alınıyor. Revizyon sağlıklı bir temele oturarak yapılıyor. Mustafakemalpaşa, Bağlarbaşı mahalleri, Samanlı ve Kirazlı’da revizyonla ilgili alınması gereken kararlar var. Aynı bölgede farklı farklı imar uygulamaları var. Yan yana iki parsel biri yüzde 30 biri yüzde 40 imarlı. Birisi iki kat, biri üç kat imarlı. Bizim burada standardı sağlamamız lazım. Yüzde 30’da yüzde 30, yüzde 40’sa yüzde 40.  İki katsa iki kat, üç katsa üç kat.  Mustafakemalpaşa, Bağlarbaşı mahalleri bu kenttin en mağdur, sosyoekonomik yapısı en kötü iki mahallesi. Bu iki mahallenin estetik ve çevre açısından değişmesi önemli. 2-2,5 kat imarı olan yere müteahhit girmiyor. Müteahhit de girmediğine göre bir şey yapmamız lazım. Bu insanların mağduriyetini kaldırırken mahallenin de dokusunu değiştirmeliyiz. . Müttehittin girdiği yerde doku değişiyor bu bir gerçek. İsmetpaşa Mahallesi örneğin. 10 yıl önce İsmetpaşa Mahallesi’nin Mustafakemalpaşa Mahallesi’nden bir farkı yoktu. İnşaat sektörünün konuşlandığı yerlerde önemli bir gelişim oldu” dedi.

Beton Yığını Olmasın

“Asıl sıkıntı merkezde değil. Köprünün açılışı ile birlikte Yalova farklı bir zemine oturacak. İster istemez Çiftlikköy-Altınova tarafı biraz daha cazip hale gelecek” diyen Salman, Yalova merkezde imarın 4 kat olduğunu ve bunun üzerine çıkılmayacağını söyledi. Salman, “Ben Yalova’nın beton yığını olmasını istemiyorum. Günümüzde yeşili olan az kentten birisiyiz. Bunun yanında artıları olan bir kent. Burası nefes alınacak bir yer. Burayı beton yığını yapmadan korumak lazım” diye konuştu.

Planda Ulaşım Önceliği

İmar Müdürlüğü’ne talimat verdiğini kaydeden Salman, şöyle konuştu:

“Benim dönemimde imara açılacak yer neresi olursa olsun 12 metreden aşağı sokağı, 20 metreden aşağı caddesi, otoparkını, okulunu, camisini, sağlık ocağını, hepsini imar planına işleyeceksiniz. 5-10 senelik planlama planlama değildir. En az 50 yılık planlama yapacaksın. Yalova bunun sıkıntısını o kadar çekiyor ki. Deprem o kadar bizim için şansızlıktı. Biz bunu doğru planlayabilirdik. O noktada bizim yaptığımızla ilgili bir şey söyleyeyim.  Yalova’da bu bir ilktir. Yalova’da birçok ilki yaptım da. Planlamayla birlikte hiç ulaşım göze alınmamış. Bu 1/25 binlik planda ilk defa ulaşım ve imar müdürlüğü ortak çalıştı ilerisi için. Mevcut yerlerde de yapabileceğimiz düzenlemeleri yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Açabileceğimiz sokak, yol açacağız. İlk kez revizyon imar planında ulaşım analizi yapıldı. Bir çok hatları birbirine bağladık, bağlamaya da devam ediyoruz. Otogarı Bağlarbaşı, Dere Mahallesi üzerinden Çınarcık’a bağladık. Önümüzdeki sene inşallah karayollarının yatırımına aldıracağız o mezbahanın orada kalan kavşağın ayağını tamamlayıp Kirazlı sanayi sitesine, Çiftlikköy’e bağlayacağız. Kiptaş’ın yanındaki köprünün ihalesi yapıldı. Orayı genişletip Çiftlikköy Yalova’yı birbirine bağlıyoruz. Yine Endüstri Meslek Lisesi’nin lojmanlarını kamulaştırarak oraya köprü yapılarak alternatif bir ana rater oluşturacağız. Meskün mahallerde de yol genişletme çalışmalarına devam edeceğiz 1/50 binlik plan çalışması var. Orada çizilecek imar planı Yalova’nın geleceği vizyonu da önemli. Alt ve üst plan birbiriyle örtüşmeli.”
İlgili STK'lara görüşleri sorulacak
Revizyon İmar Planının hazırlanmasının sonrasında ilgili STK'lardan da görüş alacaklarını dile getiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Planlamayla ilgili olarak İmar Komisyonu, YTSO'yu, esnaf odalarını, Mimarlar Odası temsilciliğini, İnşaat Mühendisleri Odası temsilciliğini, komisyona davet edecek imar revizyonunun aldığı son şekli gösterecek. Onların müdahil olacakları, uygun görüp görmeyecekleri noktaları ifade etme şansı da verilecek. Bir bardak suda fırtına kopartıyorlar. Planlama yapılır. Planlamanın kabul edileceği yer belediye meclisidir. Belediye meclisine gelmeden önce ilgili STK'lara da gösterilir. Bu prosedürü biz böyle işlettik" dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.