Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğretmenler Günü’ne Coşkulu Kutlama

Öğretmenler Günü ve Mustafa Kemal Atatürk’e Baş Öğretmenlik Unvanının verilişinin 94. Yıldönümü dolayısıyla Yalova’da coşku, gurur ve duygu yüklü törenler düzenlendi. Atatürk anıtına çelenklerin konması ile başlayan kutlamalar RDKM’deki programla devam etti.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2022 08:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Öğretmenler Günü’ne Coşkulu Kutlama

Öğretmenler Günü Atatürk’e Baş Öğretmenlik Unvanının verilişinin 94. Yıldönümü dolayısıyla ilk tören 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

“Öğretmen her şeye açılan kapı olmalıdır”
Kutlama programı RDKM’de sürdü. Yalova Lisesi tarafından hazırlanan programın açılış konuşmasını Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe yaptı. Öğretmenlerin düşleri ile geleceği büyüttüğünü dile getiren Akmeşe konuşmasında, “Cumhuriyetimizin Kurucusu, ülkemizin bütün öğretmenlerinin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin ve Atatürk'e Başöğretmen unvanının verilmesinin 94. yılı nedeniyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve 41. yılını kutladığımız "Öğretmenler Günü" münasebetiyle bütün öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Gününü en içten duygularımla kutluyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Bilgeliğin, gelecek nesillere ufuklar açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, çağdaşlığın, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevmenin, saymanın, hayatı fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin, bir şeyler beklemeden vermenin, beni düşünen var mı acaba diye öğrencisini rüyasında görecek kadar düşünmenin, bir harf, bir sayı öğrenildiğini görünce sevinçten uçmanın, öğrencisini iyi yerlerde görünce kıskanmamanın ve onunla gurur duymanın, kısaca; öğrenmenin, öğretmenin, geçmişin, geleceğin imzasıdır öğretmen. Bir eğitimcinin dediği gibi; ‘Çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz.’ Bu sözler de açıklıyor ki; öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Bu yüzdendir ki, öğretmenlik peygamberlik mesleği olarak anılır olmuştur. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk de ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır. Öğretmenler her vesileden istifade ederek halka koşmalı, halkla beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe ve gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Bu iki ordunun her ikisi de hayatidir. Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür’ buyurmuş. Hayatı boyunca öğretmenlere en yüce değeri veren başöğretmenimiz, öğretmen olarak anılmaktan gurur duymuştur. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalıdır.  Asıl vazifemiz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatmak ve bunun için milli ve manevi değerlerimiz etrafında sıkılmış bir yumruk gibi kenetlenmek ve çok çalışmak, tüm öğrencilerimizi öz evladımız gibi görmek ve ona göre davranmaktır. Unutmayalım ki; hammaddemiz insandır, hata yapma şansımız yoktur. Hatamızın, toplumun felaketi olacağını asla unutmamalıyız.” dedi.

Kutsal bir meslek
Emekli olan öğretmenler adına konuşmayı ise Fatma Atam yaptı. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna değinen Atam, “Biz emekli öğretmenler, eğitim sisteminin temel taşı olduğumuzun bilinciyle, gösterişten uzak ve fedakarca çalıştık. Bu meslek zenginlik ya da servet vaad etmez. Bizim işimiz geleceği şekillendirmektir. Bize emanet edilen genç beyinleri bilimin ışığıyla donatmak ve onları onurlu vatandaşlar olarak görmek isteriz. Bunun için gerekli olan altapıların Öğretmen istihdamı ile ilgili doğru planlamaların oluşmasını da isteriz elbette. Öğretmenin en büyük tutkusu kendini geliştirmek, öğretmek ve çocukları sevmektir. Öğrencileri hayata atılmış görmek bir öğretmenin alacağı en büyük tatmindir. Sevgili öğrenciler okula gitmenizin tek amacı diploma almanız değildir. Orada toplumda sorumluluk sahibi, saygın bireyler olmayı ve yeteneklerinizi geliştirmeyi öğreneceksiniz. Okulunuzu, öğretmenlerinizi ve ailenizi sevin. Onların emek ve sevgisini boşa çıkartmayın” diye konuştu.
Ardından bu yıl göreve ilk kez başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Öğretmenler bayrağa el basarak ettikleri yeminde resmen göreve başladılar.

Emekli öğretmenler belge aldı
Törende bu yıl emekli olarak meslekten ayrılan 6 öğretmene de hizmet şeref belgeleri takdim edildi. Emekli öğretmenlere belgelerini Yalova Valisi Muammer Erol verdi.
Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ise ödülleri Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova Garnizon Komutan Vekili Hv. Plt. Alb. Okan Uygun, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı tarafından takdim edildi. Tören Yalova Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı oratoryo ile sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.