Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğretmenler Günü Kutlandı

Öğretmenler Günü Yalova'da törenle kutlandı. Göreve yeni başlayan öğretmenler çiçeklerle karşılanırken. emekli olan öğretmenlerde saygı ile yolcu edildiler.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Yalova'da düzenlenen törenlerle kutlandı. İlk tören Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi. Yalova Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman tüm öğretmenler adına Atatürk Anıtına çelenk sundu. Kutlama programı Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in görüntülü kutlama mesajı izlendi. Programda göreve başlayan öğretmenler adına Muteber Çağlayan, emekliye ayrılan öğretmenler adına ise Niyazi Togay birer konuşma yaptılar.

Ardından kürsüye gelen Yalova Milli Eğitim Müdürü günün önemine yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında ülkenin geleceğinde öğretmenlerin önemine değinen Yurtman, "Dünyanın en kadim ve kutsal mesleklerinden olan öğretmenlik, her zaman bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Bu nedenle öğretmenlerimiz dün olduğu gibi bugün de kalkınmanın ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.

Öğretmenden, eğitimden mahrum kalan bir millet, henüz millet adını alma istidadını kazanmamıştır. Ona alelade bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğitimcilere ve öğretmenlere muhtaçtır. Bir mesleğe atfedilen statü ile o mesleğin maddi getirileri, sosyal imkanları ve çalışma şartları arasında çok yakından bir ilişki vardır. Ancak buna rağmen hiçbir meslek dışarıdan destekle saygınlık kazanamaz. Öğretmen saygınlığını yine kendisi ve kendi çabalarıyla elde etmektedir. Toplumun algısını değiştirecek olan yine o mesleğin mensuplarıdır" dedi.

Öğretmen kökenli AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise konuşmasında ilin eğitim anlamındaki başarısının altında öğretmenlerin özverisinin olduğuna atıfta bulunarak, "Bugün öğretmenler gününü kutluyoruz. Bugün nedeniyle eğitimcilerimizin anmanın yanı sıra onların sıkıntılarını da gözden geçirme imkanı bulabilmeliyiz. Bu meslek peygamber mesleğidir. Bu meslek geleceğimizi emanet ettiğimiz bir meslektir. İlk öğretmenlerimiz anne ve babalarımız sonrasında ise okullarımızdaki öğretmenlerimizdir. Öğretmenlik kutsal bir meslektir.
Eğitimcilerimizin çabaları sayesinde ilimizin eğitim anlamında başarısı da tartışılamaz. O nedenle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde Yalova 81 il arasında öne çıkan bir kent olmuştur. Önümüzdeki günlerde Valimiz Esengül Civelek başkanlığında bir eğitim şurası düzenlemek istiyoruz. Hükümet olarak da en büyük payı eğitime ayırarak bu ülkenin geleceğine verdiğimiz önemi bir kez daha ortaya koymuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Toplumun öğretmenlere çok şey borçlu olduğunun altını çizen Yalova Valisi Esengül Civelek konuşmasında şu sözlere yer verdi; "Ülkemizin geleceği evrensel değerlere sahip bireylere bağlıdır. Bu ülkenin geleceği ancak ve ancak eğitime gereken önem verilerek garanti altına alınabilir. O nedenle öğretmenlerimize büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir. Siz öğretmenlerimiz onurlu, saygın ve kutsal bir mesleğin temsilcilerisiniz. Bu toplum size müteşekkirdir"

Konuşmaların ardından emekli olan öğretmenler hizmet şeref belgelerini Yalova Valisi Esengül Civelek'ten alarak uğurlandı. Aday öğretmenler ise Türk Bayrağı'na el basarak yemin etmelerinin ardından öğretmenlik mesleğine ilk adımı attılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.