Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğrenciler Sertifikalarını Aldı

Termal'de gerçekleştirilen, "Termal'de Oryantiring" projesinin eğitimini tamamlayan öğrencilere düzenlenen törenle sertifikaları dağıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2017 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Öğrenciler Sertifikalarını Aldı

Öğrencilere sertifikalarını Termal Kaymakamı Murat Büyükköse takdim etti.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekli "Termal'de Oryantiring" projesi eğitimleri tamamlandı. Eğitim alan öğrencilere ise sertifikaları Termal Kaymakamı Murat Büyükköse'nin de katıldığı törenle takdim edildi. Burada proje hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunan Termal Kaymakamı Murat Büyükköse, "Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilmiş olan 'Termal'de Oryantiring' adlı projemizi başarıyla tamamladık. Harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karsı yapılan bir spor dalı olan Oryantiring’e ilgi duyan öğrenci ve yetişkinlerden önder bir grup oluşturarak eğitimler gerçekleştirdi. Eğitim sonrası ise bir aktivite yapılarak bu alanda ilçe koşullarında bu sporun yapılabilirliğini göstermek adına olumlu sonuç elde edildi. Bundan da son derece memnun olduk. Bu proje ile Oryantiring spor dalının olmazsa olmazı olan detaylı, doğru ve kesin, kolay anlaşılır, hızlı ilerlenebilir, kısa mesafe içeren 1/4000 ölçekli İlçemize ait parkur haritası hazırlandı" dedi.
Ardından eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrencilere belgelerini Termal Kaymakamı Murat Büyükköse, Projede görev alan Eğitici Yüksel Kösem ve İlçe Tarım Müdürü Hadi Dağaşan tarafından verildi.

Oryantiring nedir

Oryantiring, (Orienteering) genellikle ağaçlık alanlar ile ormanda yapılan bir ”outdoor” spordur. Ancak parklarda, üniversite kampüslerinde, okullarda ve kapalı alanlarda da ufak eklentiler ve başlangıç çalışmaları olarak mükemmel fırsatlar sağlayabilir. Oryantiring özel olarak çizilmiş çok detaylı topografik harita kullanılarak yapılan bir navigasyon sporudur. Oryantiring, zeka ile fiziksel becerinin birleşimi ”düşünce sporu” olarak da tanımlanabilir. Kısaca ”Oryantiring” katılımcıların, bilinmeyen bir alanda harita ve pusula yardımı ile yönlerini bularak önceden yerleştirilmiş kontrol noktalarına sırası ile uğrayarak, kazananı en kısa sürede tamamlayanın belirlediği fiziksel ve zihinsel beceriye dayalı bir spordur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.