Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Müsilaj Kabusu Geri Mi Dönüyor

Yalova’nın Doğu Sahil Bandı’nda denizde oluşan görüntü geçtiğimiz yıllarda Marmara Denizinde kabus yaşatan Müsilaj gerimi dönüyor sorusunu akıllara getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2023 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Müsilaj Kabusu Geri Mi Dönüyor

Geçtiğimiz yıllarda tüm Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerde olduğu gibi Yalova’da da yaşanan müsilaj, turizmden balıkçılığa kadar birçok alanda olumsuz yansımalara neden olmuştu. Sahilleri kaplayan müjilajla mücadele amacıyla Marmara Denizi’ne kıyısı olan iller İstanbul’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelerek sorunun çözümüne yönelik kararlar almışlardı. Yaşanan bu kabusun ardından bir süredir denizlerimizde görünmeyen müsilaj Doğu Sahil Bandı’nda gözlere takılan görüntü ile yeniden kendisini hatırlattı. Oluşan görüntüye şahitlik eden vatandaşlar Müsilaj kabusu geri mi dönüyor diyerek, “Bu görüntü geçtiğimiz yıllarda sahillerimizi kaplayan müsilajı bize hatırlattı. Umarız ki bu lokal bir görüntüdür ve müsilaj yeniden geri dönmez. Aksi takdirde bu yıl yaz sezonu büyük bir darbe alır” diye konuştular.
Müsilaj nedir?

Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesi artan bakteriler sonucunda oluşur. Denizlerdeki müsilaj özellikle balıkçıların kabusu olur.

Müsilaj, denizdeki biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşur. Başlangıçta belirli bir bölgede biriktikten sonra yayılmaya başlayıp sonunda su yüzeyinin geniş bir bölümünü kaplar. Denizel mikroskobik bitkiler olarak bildiğimiz fitoplankton, bunlarla beslenen hayvansal organizmalar olan zooplankton, bunları ayrıştıran bakteriler ve çürümüş parçacıklar birleşip sümüksü, yapışkan bir yapı müsilaj oluşumunu meydana getirir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.