Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Muhasebe İşlerine Karışmayın”

Yalova Belediye Meclisi’nde Yalova’nın en büyük altyapı yatırımı ile ilgili bilgi veren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, CHP’li meclis üyelerinin ödeme kalemlerinin usule aykırı olduğunu ifade etmesi üzerine, “Siz pek muhasebe işlerine karışmayın, bu işleri bize bırakın” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2023 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Muhasebe İşlerine Karışmayın”

Yalova Belediye Meclisi’nde İçme Suyu Ana İsale Hattı Projesi kapsamında 2023 yılı hakediş ödemesi olan KDV dahil 320 milyon TL'nin gider bütçesinden karşılanabilmesi için Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü harcama kalemine ödenek verilerek bütçe denkliğinin sağlanması ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü teklifte bulundu. Mali Hizmetler Müdürü Serkan Şahin, teklif ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “18 milyon Euro’luk ihale yapıldı ve çalışmalara da başlanıldı. 2023 yılında bu yatırımın 320 milyon TL’sinin gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Bu borcun ödemesi 5 yıl sonra başlayacağı için bütçelendirme kısmı ile ilgili herhangi bir bilgimiz olmadığından dolayı İller Bankası ile bir görüşme yapıldı. Ödeneklendirilmenin yıl içinde yapılması gerektiği belirtildi. Kullandığımız 18 milyon Euro’ya karşılık, aynı müdürlüğün bütçesinde 320 milyon TL’lik ödenek istiyoruz. Bir kredi kullanma ya da borçlanma değildir. 18 milyon Euro’nun bütçede ödenekli kalemde gösterilmesi karşılığıdır.”

CHP’li Meryem Ataç ise Yalova Belediyesi’nin 5 yıl boyunca bir para ödemeyeceğinin belirtildiğini ifade etti. Şimdi ise yıllık faiz ödeneceğini ifade edildiğini dile getiren Ataç, bunu muhasebeleştirirken usulde bir sıkıntı olduğunu belirtti. Bununla ilgili bir ödeme yapılırken 2023 bütçesine eklenmesi gerektiğini söyleyen Ataç, eklenmemesinin nedeninin İller Bankası’nın gerekçesi mi olup olmadığını Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a sordu. 

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ise her şeyin usule uygun olduğunu belirtti. Yapılan işin Yalova’nın yararına olduğunu söyleyen Tutuk, meclis üyeleri ile ödeme tablosunun paylaşılacağını da belirtti. Yapılan proje ile alakalı da açıklamalarda bulunan Tutuk, “Baraj yüzde 14 seviyelerinde. Ana İshale Hattı’nda yüzde 20 kaçak var. 1999 depreminde 26 yerden parçalanmış. Bizim bu hattı değiştirmekten başka şansımız yok. Bu barajın yüzde 20’si kaçıyor. Yalova’nın altına gidiyor. Bunun önemini anlayın lütfen. Yaptığımız, Yalova Belediyesi’ne ve Yalova halkına belki de 50-100 hizmet edecek. Bu Ana İshale Hattı’nı yaptıktan sonra bizden sonra gelecek belediyeler de inşallah şehir için içme suyu hatlarını değiştirir. Orda da yüzde 30 kaçak var. Siz burada bir şey arar gibi soruyorsunuz. Bu bir devlet projesidir. Burada herhangi bir usulsüzlük yoktur. Biz bu sorulara alınmayız. Biz bilgilendirmek zorundayız. Ama pek muhasebe işlerine karışmayın; bu işleri bize bırakın” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.