Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Metal Direnişine Yalova’dan Destek

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) çağrısıyla bir araya gelen grup, Bursa’da Renault, Tofaş, Mako, Ototrim ve Kocaeli’deki Ford Otosan ile Ankara’da direnişe başlayan Türk Traktör işçilerine destek verdi

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Metal Direnişine Yalova’dan Destek

“Yandaş ve patron sendikasına karşı metal işçilerin yanındayız” isimli pankart açan KESK üyeleri, Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek “Metal işçisi yalnız değildir”, “Kahrolsun sendika ağaları”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarını atarak metal işçilerinin başlatmış olduğu greve destek verdiklerini bildirdi.“Sonuna Kadar Hak Veriyoruz”

Grup adına basın açıklamasını yapan Eğitim-Sen Yalova Şubesi Başkanı Cevat Güneş, metal işçilerinin direnişine sonuna kadar hak verdiklerini söyledi. Güneş, “KESK’e bağlı sendikaların üyesi kamu emekçileri olarak, kamu emekçisini, emekliyi, sefalete iten toplu satış sözleşmelerine imza atan bu hormonlu yapıları en iyi bizler tanıyoruz. Bu nedenle ücretlerinin Bosch ile imzalanan sözleşme oranında arttırılması ve işten atılmama garantisi yanı sıra işyeri temsilcilerini seçmeyi talep eden metal işçilerine sonuna kadar hak veriyoruz. Öte yandan metal işçilerinin dalga dalga yayılan direnişi karşısında paniğe kapılan patronlar ve patron yandaşı sendika direnişin yasadışı olduğuna iddia etmekte, işçileri bölmeye ve kışkırtmaya yönelik açıklamalar yapmaktadır. Oysa metal işçilerinin eylemi Uluslar arası Çalışma Örgütü (ILO) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına göre barışçıl toplu eylem ve iş bırakma hakkının yerine getirilmesidir. İşçilerin haklı ve meşru eylemleri asla yasadışı ilan edilemez. Hukuksuz olan, metal işçilerin haklarının, sendikal özgürlüklerinin ihlal edilmesi, işçilerin temsilcilerini özgürce seçme haklarının engellenmesidir” dedi.“İşçiler Yalnız Değildir”

Bu bağlamda işçilerin yalnız olmadığını söyleyen Güneş, “Metal işçilerinin talepleri, bu ülkenin kayıt dışılığa, taşeronluğa, güvencesizliğe, iş cinayetlerine, toplu satış sözleşmeleri ile köleliğe itilen milyonlarca işçisinin ve emekçisinin talepleridir. Metal işçisinin talepleri, hepimizin talebi, metal direnişi ile elde edilecek kazanım, hepimizin kazanımı olacaktır. Bu nedenle metal işçilerinin onurlu direnişi ile dayanışmak tüm işçilerin, emekçilerin görevidir. Emekten, haktan ve işçiden yana olmayanlar, bu dayanışmayı, birlikteliği, örgütlülüğü sağlayan işçilerin, emekçilerin ortak ve birleşik mücadelesi karşısında kumdan kaleler gibi yıkılmaya mahkûmdur. Bizler KESK Şubeler Platformu olarak metal işçilerinin onurlu direnişini bir kez daha selamlıyor haklı taleplerinin derhal karşılanmasını istiyoruz. Metal işçilerinin direnişini her platformda sahiplenmeye, dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz. Kendi geleceklerini belirlemek için direnen metal işçileri, iş, ekmek, demokrasi ve onur mücadelesinde yalnız değildir ve çıktıkları bu yolda asla yalnız yürümeyeceklerdir” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.