Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meclisten Valilik Talebine Ret

Yalova Belediye Meclisi, Yalova Valiliğinin Bahçeli Evler Mahallesinde bulunan bir inşaatın imara aykırı olduğu gerekçesi ile gönderdiği mühürlenme talebini oy çokluğu ile reddetti.

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Meclisten Valilik Talebine Ret

Yalova Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantılarını tamamladı. Ayın son toplantısı alışılmış saatin dışında saat 17:00'de gerçekleştirildi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman başkanlığında toplanan meclis Yalova Valiliği kanalıyla gelen bir talebi de görüştü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Haziran ayında, Bahçelievler Mahallesi’ndeki bir inşaatın plan notuna aykırı olduğuna bahisle belediye tarafından söz konusu inşaatın ruhsatının iptal edilmesi ve mühürlenmesi istenmişti. Talep komisyona aktarılmıştı. Temmuz ayı komisyonunda konuyla ilgili olarak talebin reddi kararı alınmıştı.
Bu kez k onuyla ilgili İl Mahalli İdareler Müdürlüğü, alınan kararın doğru olmadığı gerekçesiyle Yalova Belediyesi’ne bir yazı göndererek kararın yeniden görüşülmesini istemişti.
Konuyla ilgili hazırlanan İmar Komisyonu Raporu’nda şu ifadelere yer verildi:
“İller Bankası tarafından yapılmış olan 1987 imar planında taban oturumda yüzde 40 taban oturumu şartının aranmamasına ilişkin hüküm ve günümüze kadar Yalova Belediye Meclisi’nin aldığı çeşitli plan notlarıyla itiraz konusu maddede belirlenmiş olan meskun alanda yapılaşma yüzde 90 tamamlanmış olması nedeniyle, yeni yapılacak olan uygulamalarda haksız hakların doğmaması, bir takım ihallere sebebiyet verilmemesi, 6306 sayılı kanunun uygulamasının teşkil edilebilmesi, şehircilik ilkelerine aykırı bir durum oluşmaması ve mevcut yapı nizamının bozulmaması adına komisyonumuz itirazın reddini oybirliğiyle uygun bulmuştur.”
Ardından mecliste yapılan oylamada Mahalli İdareler Müdürlüğü’nün talebi oyçokluğuyla reddedildi.
Vatan Caddesi Yeniden Safranyolu Oldu
Toplantıda ayrıca Vatan Caddesi’nin isminin yeniden Safran Yolu Caddesi olarak değiştirilmesi talebi gündeme geldi. Konuyla ilgili meclis üyeleri fikirlerini beyan ettiler ve 3 farklı şekilde caddenin ismi oylamaya sunuldu. Safran Yolu Caddesi, Safranyolu Vatan Caddesi ve Vatan Caddesi isimlerinin oylamasından en çok oy alan Safran Yolu Caddesi ismi kabul edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.