Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mecliste Gergin Oturum

Yalova Belediye Meclisi gergin geçen bir ortamda 337 milyon 625 bin TL’lik Yalova Belediyesi 2022 yılı bütçesini onayladı. Mecliste CHP ve AK Parti grupları arasında da sert tartışmalar yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2021 09:22
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2021 10:11
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Mecliste Gergin Oturum

Yalova belediye Meclisi’nin 15 gün süren bütçe maratonu sona erdi. Yalova Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarını tamamlayarak raporu meclise sundu. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un Ankara’da olmasından dolayı meclise 1. Başkan Vekili Nusret Karaalioğlu başkanlık etti. Bütçenin onaylanması öncesinde CHP grubu adına söz alan CHP Grup Sözcüsü Burçin Tangürek, riyaseti emanetçi ve işgalci olmakla, 2022 yılı bütçesini de, “Yoklar Bütçesi” olmakla itham etti.

“Vizyonsuz bütçe”
Tangürek konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Bütçe görüşmeleri, aynı zamanda belediyeyi yöneten yönetimin bir karnesidir. Bir strateji ve planlama belgesidir.  Yani bütçe demek,  riyasetin, belediyenin gelirlerini, o şehri hangi önceliklerle yöneteceğine yönelik dağıtımının planlandığı finansal, stratejik, vizyon çalışması demektir. Dolayısıyla bütçeye bakıldığında belediyeyi yönetenlerin kenti nasıl yöneteceği, hangi önceliklerle yöneteceği, nelere önem verdiği rahatlıkla görülmelidir. Bu açıdan CHP olarak biz bu bütçeye sadece rakamsal olarak değil bir vizyon belgesi olarak bakıyoruz. Baktık ama ne yazık ki bir vizyon göremediğimizi üzülerek ifade etmek zorundayız. Ne yazık ki önümüze konulan bu 2022 bütçesi bir, ‘yoklar Bütçesi’dir. Yani yoklar bütçesi ne demek? Öncelikle bu bütçede bir Vizyon yok! Yalova’yı ileriki yıllara hazırlayacak bir bakış açısı yerine günü kurtarma, idare etme anlayışı görüyoruz bu bütçede. Yani bir bütçe yapma zorunluluğu var hukuken, onu da yapıyoruz işte. Anlayışı görüyoruz biz bu bütçede. Bu bütçede Planlama ve Strateji yok.  Yalova’nın sorunlarını şu planla, bu stratejiyle çözeriz gayesi görmüyoruz bu bütçede. Onun yerine sorunlardan kaçma ve düzensiz bir iş planı görüyoruz. Bu bütçede koordinasyon yok.  Birim müdürü kaynak ihtiyacını istiyor. Başkan vekili diyor ki ne gerek var. Encümen diyor ki haklısın başkan vekilim ne gerek var.  Sonra benim müdürüm son çare komisyona geliyor bu kaynaklarla hiç birşey yapamam diyor. AKP li komisyon üyeleri de haklısın, başkan vekili ve encümen yanlış yapmış hayali rakamlar koymuşlar deyip bütçeyi arttırıyor. Yani kimsenin birbirinden ve Yalova’nın ihtiyaçlarından haberi yok. Bu bütçede çalışma isteği yok. Çalışalım, sorunlara çözüm bulalım deseydiniz. Yatırım yapacak, iş yapacak birimlerin bütçelerine tırpan vurmazdınız. Örneğin altyapıyla su kanalizasyonla alakalı binlerce sorun var doğru, ama düzgün bir bütçesi yok. Başka ne yok? Bu bütçede halka hizmet yok. Bu bütçede yatırım yok.  Bu bütçede gerçeklik yok.  Soruyorum size sayın meclis üyeleri biz hangi bütçeyi oylayacağız.

Peki ne var bu bütçede? Bu bütçede iletişimsizlik var. Bu bütçede beceriksizlik var. Bu bütçede yönetememe var.  Bu bütçede tribünlere oynama var. Bu bütçede iş yapmak isteyeni engelleme, şov yapmak isteyeni destekleme var. Bu bütçede seçilmiş gibi davranma çabası var” dedi.

“Emanetçisiniz”
Yalova Belediye Başkanlığı makamına seçilen Mustafa Tutuk’u o makamda emanetçi olmakla itham eden Tangürek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Peki tüm bunların nedeni ne? Çünkü tüm Yalova’nın bildiğini siz de çok iyi biliyorsunuz.  Sizler bu koltukların emanetçi riyasetisiniz.

Üstelik haksız bir şekilde oturan riyasetsiniz. Sizler bu koltukların gerçek sahipleri değil, halkın iradesini haksız bir şekilde gasp eden anlayışın Yalova’daki temsilcilerisiniz. İşte bu durum yaptığınız her işe yansıyor.  Halkın iradesini hiçe sayıp, bu makamları işgal ettiğinizden beri, onca hükümet desteğine rağmen, şovu icraatın önüne koydunuz. Her Ankara’ya gidişinizde müjde müjde diye dönüyorsunuz. Ortada fol yok yumurta yok. Kentsel dönüşüm ofisleri açıp yıllardır çözülmeyeni çözdük diyorsunuz yine tık yok. Şehir içindeki 4 katın üstündeki binalar dönüşsün diye uğraşıldı. Ne güzel doğru bir çaba. Biz de destek verdik. Ama hukukçular mevcut imar kanununa aykırı karar alamazsınız diye uyardılar. Biz de size ilettik. Çevre şehircilik bakanlığı veya çevre şehircilik il müdürlüğünden bir tane görüş yazısı alın dedik. Onu bile alamadınız. Kendi bakanlığınız kendi müdürlüğünüz size görüş yazısı bile vermedi. Belediye binamızın durumu da ayrı bir muamma. Tekirdağ depreminden sonra, yaklaşık 2 seneye tekabül ediyor. Bizim dönemimizde başlatılan çalışmalar hala bir sonuca ulaştırılmış değil. Belediye birimleri paramparça. Müdürler kendilerince çözüm arıyorlar. Bu plansızlık ve dağınıklık müdürlüklerin bütçelerine ciddi yük bindiriyor. Halkın hizmetine kullanılması gereken kaynaklar israf ediliyor. Bu bina sağlamsa birimler niye taşındı. Yok sağlam değilse biz meclis üyeleri ve diğer taşınmayan birimlerdeki insanların canı değersiz mi ? Bir gün asfalt atıyorsunuz. Sonra tekrar kazıp tekrar asfalt atıyorsunuz. Soran olursa da müteahhit hatası diyorsunuz. Dere ıslahı başlayınca biz yaptık diyorsunuz. Koca duvarları yıkıp neredeyse binaların altını oyduğunuz anlaşılınca da biz değil DSİ yaptı diyorsunuz.  Yüzde 50 kırımla ihale yaptık diyorsunuz arıyoruz, tarıyoruz, mikroskopla bakıyoruz yüzde 50 kırımlı ihaleleri bir türlü göremiyoruz. Kilometrelerce bisiklet yolu yaptık diyorsunuz. Biniyoruz bisiklete git gel bulamıyoruz.  Bakıyoruz 44 kilometre nerde onu arıyoruz. Bir hastane yolunu aylar oldu becerip de bitiremediniz. Her gün yolda fotoğraf vermekten yolu yapmaya zaman bulamadınız. Biz soru önergesi verince veya basında dile getirince apar topar bitiriyormuş gibi yapmaya çalışıyorsunuz. Gidin bakın hala bitmedi. Çünkü sizler de bu koltuklarda emanetçi olduğunuzun farkındasınız. O yüzden aynen bir emanetçi gibi iş yapıyorsunuz.  Bu bütçe ne bütçesi biliyor musunuz. Yatırım bütçesi değil. Bu bütçe halka hizmet bütçesi değil. Bu bütçe seçime hazırlık bütçesi. Hepiniz seçime hazırlanıyorsunuz. İl başkanınız belediye başkan adayı gibi proje açıklıyor, kurum müdürleriyle temel atıyor, yanında belediye yok.

Belediyeyi kim yönetiyor belli değil. Vekaleten oturduğunuz makamı, Yalova halkına hizmet ve Yalova’ya yatırım önceliği ile değil, seçim yatırımı anlayışıyla kullanıyorsunuz. Yalova sizin 2024 seçim hayalleriniz ile, kişisel siyasi ikballeriniz arasında savrulup duruyor.  Yalova sizin oyuncağınız değil olmayacak da! O yüzden sizden son ricamız Yalova’ya mümkün mertebe en az zararı vermenizdir”

“Başkanı meclis seçti”
Tangürek’in ardından söz alan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ise, CHP grubunun, “Emanetçi” sözlerine tepki gösterdi. Şahin konuşmasında, “Belediyede hukuki bir süreç devam ediyor. Mevcut riyasette mecliste yapılan seçimle oluşmuştur. Emanetçi falan gibi tabirleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Biz aday çıkardık. Siz de aday çıkardınız. Seçim yapıldı ve çoğunluk bizim adayımız olan Mustafa Tutuk’u destekledi. Biz milletin oyları ile gelmiş meclis üyeleri olarak görevimizi yerine getirdik. Makamı işgal etmek, emanetçi olmak gibi sözleri çok çirkin buluyoruz” sözlerine yer verdi.

Profesyonel belediyecilik
Yalova Belediyesi’ni çok kötü şartlarda devraldıklarını ve borçlarından kurtulmuş bir duruma getirdiklerini ifade eden Şahin bütçe ile ilgili de, “Bu bütçede müdürlerle birlikte yaptığımız planlamada 410 milyon TL gibi bir 2022 bütçesi ön görüldü. Şeytan taşlamaktan Hac yapmaya fırsat bulamadık atasözü misali, biz de borç ödemekten iş yapmaya fırsat bulamadık. Borcu ödedik. Sürdürülebilir bir yapıya kavuşturduk. Kamuya ait borçlarımızı da planladık ve daha da planlamaya devam ediyoruz. Meclis üyelerimizle her yaptığımız işi paylaşıyoruz. Bu bütçede, alt yapı, üst yapı, sosyal, kültürel alanlarda faaliyetler. Biz sizin 6 yılda attığınız asfaltı 6 ayda attık. Belediyenin ayakta yürüyemeyecek araç gereç envanterini hızla yeniledik, yenilemeye de devam ediyoruz. Sadece bu ay belediyeye 4 adet araç kazandırdık. Yalova Belediyesi’ni her şeye rağmen profesyonel bir belediye yapmaya kararlıyız. Yalova Belediyesi 2021 yılında gerçekleşme oranı anlamında tarihinin en büyük isabetini yaşıyor. Yüzde 99 isabet oranı yakalandı.  337 milyon TL’lik bütçeyi de gelir gider bütçesini göz önünde tutarak, tasarrufu elden bırakmadan adil bir belediyecilik anlayışıyla, Mustafa Tutuk başkanımızın liderliğinde sürdürmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

Ardından Yalova Belediyesi’nin 2022 bütçesi müdürlüklere ayrılan payların tek tek okunarak oylanması sonrasında oy çokluğu ile kabul edildi. 337 milyon 625 bin TL’lik 2022 yılı bütçesi 01 Ocak 2022 tarihi itibarı ile yürürlüğe girecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.