Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meclis’te, “Daban” Gerginliği

Yalova Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan toplantısında CHP grubu adına söz alan Burçin Tangürek’in, AK Partili Meclis üyesi Uğur Daban’ın YASKİ’den kendi firmasına iş alıp almadığını sorması AK Parti ve CHP grupları arasında gerginlik yaşanmasına neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2021 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Meclis’te, “Daban” Gerginliği

Yalova Belediye Meclisi tam kapanma nedeni ile olağan toplantısını gecikmeli şekilde gerçekleştirdi. Yoğun bir gündemle toplanan meclis gündemdeki maddeleri görüşerek karara bağladı. Meclisin dilek ve temenniler bölümünde ise CHP Grup sözcüsü Burçin Tangürek söz alarak bir soru metnini okudu. AK Partili Belediye Meclis üyesi Uğur Daban’ın YASKİ’den kendi firmasına iş alıp almadığını soran Tangürek, “Son günlerde yerel ve ulusal medyada bir çok kez dile gelen ve il Başkanımızın da daha önce sosyal medyada dile getirdiği ve sorguladığı, AKP Meclis üyesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi bir kişinin Sosyal medya da sayın Uğur Daban olarak dile getirilmektedir. YASKİ'den kendi firmasına iş aldığı konusu gündemdedir. 5393 sayılı Belediye kanununa aykırı olduğu bilinen bu durumun doğru olup olmadığına dair meclisimize ivedi olarak; ne kadar süredir bu ticari ilişkinin sürdüğü, ne miktarda ve hangi amaçlarda fatura kesildiği, halen kesilip kesilmediği, daha önce kesildiyse bu durumu yok etmeye yönelik herhangi bir iade faturası kesilip kesilmediğine dair ayrıntıları içeren bilgilerin tarihleriyle verilmesini ve kamu zararının doğup doğmadığının belirtilmesini arz ve talep etmekteyiz.

Ve bu konuda tüm meclis üyelerimizin zan altında kalmaması için; belediyemize ve belediyemize bağlı kuruluşlara herhangi bir başka meclis üyesinin iş yapıp yapmadığı, bu birimlerde bordrolu olarak çalışıp çalışmadığı, çalışıyor ise ne kadar maaş aldığı ayrıca yine bağlı kuruluşların yönetim kurullarında herhangi bir meclis üyesinin görev alıp almadığı, görev alıyorsa ne kadar huzur hakkı aldığı bilgilerinin de meclisimize ivedi olarak detaylı şekilde verilmesini 5393 sayı Belediye Kanunu 26. Maddesine göre arz ve talep etmekteyiz” dedi.

CHP’li meclis üyelerinden Sefer Keskin ve Erol Arabacı’nın Uğur Daban’ın bu konuda bilgi vermesini istemesi üzerine devreye Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk girerek polemik yaşanmaması için kimseye söz hakkı vermeyeceğini dile getirdi. Buna rağmen AK Parti ve CHP grubu arasında sözlü tartışmalar yaşanırken Uğur Daban ise sessizliğini koruyarak sorulara cevap vermemeyi tercih etti.

Esnafa destek
Yalova Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısında salgın sürecinde zor günler geçiren esnaflara destek vermek adına bir karar alındı. Mecliste oy birliği ile kabul edilen teklife göre salgın sürecinde kapalı kalan işletmelerden yasal olarak alınmakta olan ve kirleten öder mantığı ile yasalaşan katı atık toplama ve bertaraf etme ücreti yılsonuna kadar alınmayacak. Yalova Belediyesi aldığı bu karar ile 250 bin TL’lik bir gelirden de esnaflara destek olmak adına vaz geçmiş oldu.

2020 mali yılı kesin hesabı kabul edildi
Mecliste Yalova Belediyesi 2020 mali yılı kesin hesabı da görüşüldü. Yapılan sunumda; “2020 mali yılında 243 milyon 850 bin 715 TL gelir tahmin edilmiş, 266 milyon 694 bin 363 TL toplam tahakkukun, 182 milyon 587 bin 428 TL’si tahsil edilmiştir. 2021 yılına 84 milyon 106 bin 935 TL tahakkuk artığı devredilmiştir. Tahsil edilen gelirlerden 1 milyon 21 bin 988 TL’si red ve iadelere ayrılarak ilgili kurum ve kişilere ödenmiştir. 2020 yılı net tahsilatımız 181 milyon 565 bin 439 TL olarak gerçekleşmiştir” denildi. Sunumda birimlere ait kalemler ve miktarlar hakkında da meclise bilgi aktarıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.