Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mag’lara 2 Adet Konteyner

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Çınarcık ilçesindeki MAG eğitimlerini tamamladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2020 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Mag’lara 2 Adet Konteyner

Öte yandan Yalova İl Özel İdaresi tarafından alınan 2 adet konteyner de Çınarcık ilçesindeki yerlerine yerleştirilerek MAG-DER’e teslim edildi.

Olası bir deprem anında ve sonrasında diğer illerden yardım ulaşana kadar ilk arama ve kurtarma çalışmalarını yapacak olan MAG-DER eğitimlerini sürdürüyor. Kurulduğu günden beri durmaksızın çalışan ve bu çalışmalarıyla da halkın takdirini toplayan MAG-DER zor şartlar ve imkansızlıklara rağmen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu kapsamda Çınarcık ilçesinde başlatılan MAG eğitimleri de tamamlandı. MAG-DER’e Çınarcık Belediyesi de eğitimleri yapabilmesi için destek sağladı. Öte yandan ilçede görev yapacak olan MAG’ların arama ve kurtarma faaliyetlerinde kullanacakları araç ve gereçlerin yer alacağı konteynerler de ilçeye ulaştı. İl Özel İdaresi tarafından satın alınarak Çınarcık’a gönderilen konteynerler yerlerine yerleştirilerek MAG-DER’e teslim edildi. Konutla ilgili açıklamada bulunan ve Yalova Valisi Muammer Erol, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan’a teşekkür eden MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Çınarcık ilçemizde başlatılan MAG eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladık. Biz her zaman 6 ve üzeri büyüklükteki bir depremden bu ilin nüfusunun en az üçte birinin etkileneceğini söyledik. Yaşanacak depremde İstanbul’da 30 bin binanın yıkılması ya da ağır hasar görmesi bekleniyor. Sadece bunu düşündüğümüzde bile İstanbul ilinde yapılacak arama kurtarma çalışmaları için yüzbinlerce arama ve kurtarmacıya ihtiyaç var. Yani yaşanacak depremde Yalova kendi yağıyla kavrulacak, kendi göbeğini kendisi kesecektir. Bu anlamda bakıldığında afet eğitimi almış MAG’ların sayısının olabildiğince arttırılmasının önemi net olarak ortaya çıkıyor. Elbette il merkezinde olduğu kadar ilçe ve beldelerde de arama kurtarma çalışmaları sürdürülecek. Buralarda da acilen yapılanma, ekip bulunan ilçe ve beldelerde de sayıyı arttırmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ben Çınarcık Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum. Çınarcık ilçemizde bir MAG ekibi kuruldu ve eğitimleri tamamlandı. Şimdi buradaki ekip sayıyı arttıracak ve eğitimler düzenleyecek. Ama Armutlu, Koru ve Esenköy’de de acilen ekipler oluşturulmalı” dedi.

“Konteynerler hayati öneme sahip”
İl Özel İdaresi tarafından satın alınan 2 adet konteynerin Çınarcık ilçesindeki yerlerine yerleştirildiğini de dile getiren MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Yalova Valimiz Muammer Erol bizle yakından ilgileniyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Yine İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel’e de Çınarcık ilçesinde 2 konteynere ihtiyacımız olduğunu dile getirmiştik. O da hemen ihtiyaç duyulan konteynerleri bize sağladı. Bu konteynerler MAG’lar açısından hayati öneme sahip. Zira arama kurtarma malzemelerimizi buralarda muhafaza ediyoruz. Olası bir depremde bu konteynerleri merkeze dönüştürüyoruz. Taleplerimizi görmezden gelmeyen ve bize destek veren Valimize, İl Genel Meclisi başkanımıza, Çınarcık belediye başkanımıza ve kaymakamımıza yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Koru beldesinde eğitimler başlayacak
MAG-DER Çınarcık ilçesine bağlı Koru beldesinde de eğitimlere başlayacak. Pandeminin azalmasını beklediklerini vurgulayan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Pandemi durumu azalırsa Koru beldemizde MAG eğitimlerine başlayacağız. Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman’da MAG’lar için konteyner ve ekipmanları alacak. Böylece Koru beldemizde de MAG resmen göreve başlayacak” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.