Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mag’lar Törenle Konteynerleri Devraldı

Çınarcık ilçesindeki MAG’ların olası bir afet anında arama ve kurtarma çalışmalarında kullanacakları malzemelerin bulunduğu ve afet anında bir merkeze dönüştürülecek olan konteynerler ilçede farklı 2 noktaya yerleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2020 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Mag’lar Törenle Konteynerleri Devraldı

Konteynerler Yalova Valisi Muammer Erol’un da katıldığı bir törenle MAG-DER’e devredildi.  

MAG-DER kısa bir süre önce Çınarcık ilçesinde eğitimleri tamamlamış ve MAG yapılanmasını hayata geçirmişti. Bu noktada İl Özel İdaresi’nden de ilçede MAG’ların kullanacağı malzemelerin yer aldığı konteynerler talep edilmişti. İl Genel Meclisi konu ile ilgili acilen karar alarak talep edilen konteynerlerin alınması için İl Özel İdaresi’ne yetki verdi. Yalova Valisi Muammer Erol’un da onayı ile alınan 2 adet konteyner ilçeye getirilerek belirlenen noktalara yerleştirildi. Konteynerlerin devir teslimi için ilçede bir de tören düzenlendi. Törene Yalova Valisi Muammer Erol, Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Yalova İl Özel İdaresi Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Çınarcık Belediye Başkan Yardımcısı Murat Savaş, Yalova İl Özel İdaresi Meclis Başkan Vekili Murat Kaya, Yalova İl Özel İdaresi Başkan Vekili İdris Durmuş, Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan,  Yalova İl Özel İdaresi Meclis Üyesi İsmail Akar, Yalova İl Özel İdaresi Meclis Üyesi Furkan Ateş,  Yalova AFAD İl Başkan Vekili Adnan Usta, Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, mahalle muhtarları , MAG-DER üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Devir teslim töreni öncesinde söz alan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Afetler kaçamayacağımız doğa olayları. 17 Ağustos bunun en somut örneğidir. Afetlerden kaçamazsak da korunmak mümkündür. Bunun yolu da daha fazla insanımızı afet konusunda bilinçlendirmek ve eğitmekten geçer. Elbette ki sağlam yapılar inşa etmek zorundayız. Mevcut yapı stokumuz için bunu söylemek mümkün değil. İşte burada da önümüze diğer bir seçenek çıkıyor. Olası bir afet anında yıkılan binalarda mahsur kalan, yaralanan insanlarımıza en seri şekilde ulaşmak ve onları bilinçli bir çalışma ile kurtarmalıyız. Görünen odur ki beklenen İstanbul depreminde tüm yardımlar İstanbul’a yönelecek. Yani biz kendi yağımızla kavrulmak zorunda kalacağız. İşte bugün bize teslim edilen bu konteynerlerin içerisinde hiç istemediğimiz o gün geldiğinde insanlarımızı kurtarmakta kullanacağımız malzemelerimizi saklayacağız. Buralar MAG’ların koordinasyon merkezleri olacak. Ve belki de bugün ilçeye koyulan bu konteynerler sayesinde birçok insanımızın hayatı kurtulacak. Ben emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim” dedi.

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ise konuşmasında, “MAG’ların ilimizde arama ve kurtarma çalışmalarının bilinçli bir şekilde yapılabilmesinde ne denli önemli bir rol üstlendiğinin bilincindeyiz. Bizden gelen talebi meclisimize götürdük ve meclisimizin oybirliği ile bir karar çıktı. Sayın valimiz Muammer Erol da gereken onayları verdi. Biz her zaman MAG’ların yanında olacağız” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Protokol metnine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer ve MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam imza koydular. Törende MAG-DER tarafından gerçekleştirilen temel afet bilinci eğitimini tamamlayan MAG’lara sertifikaları da verildi. MAG’ların sertifikalarını Yalova Valisi Muammer Erol, Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soyer ve protokol üyeleri verdiler.

Çınarcık Belediyesi ekipleri 414. Sokak’ta Halk Eğim Merkezinin bulunduğu alan ile Çınarcık Hükümet Konağı ve Çınarcık İlçe Emniyetinin arka tarafındaki 240. Sokak’taki boş arazilere deprem konteynırlarını yerleştirdiler. Çınarcık Belediyesi deprem konteynerlerin içerisine acil müdahalelerde kullanılacak alet ve araçları temin ederek, konteynerlerin içerisine kilitli bir şekilde muhafaza ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.