Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Köylülerden Çöp Transfer Alanı Tepkisi

Çınarcık ilçesine bağlı Kocadere beldesindeki çiftçiler Yalova Ziraat Odası’nda yapılan basın açıklaması ile ilin yerel yöneticilerine seslendiler.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2021 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Köylülerden Çöp Transfer Alanı Tepkisi

Çiftçiler adına basın açıklamasını okuyan Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, köyde çöp transfer alanı istemediklerini dile getirdi.

YAKAB tarafından Kocadere köyü taşlık mevkiinde yapılması istenen çöp toplama transfer alanı Kocadere’de ki çiftçilerin tepkisine neden oldu. Yalova Ziraat Odasında toplanan Kocadereli çiftçiler kesin bir dille çöp transfer alanına karşı olmadıklarını yerine karşı olduklarını belirttiler. Yapılacak alanın gerek 1. Derece tarım alanları ve gerekse yerleşim yerlerine çok yakın olduğunu vurgulayan çiftçiler yanlıştan dönülmesini istediklerini belirttiler. İmzaladıkları bin adet dilekçeyi Yalova Valisi Muammer Erol ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne vereceklerini de dile getiren çiftçiler tesisin yer altı sularına da zarar vereceğini iddia ettiler. Çiftçiler adına basın açıklamasını ise Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli okudu. Beşli açıklamada şu sözlere yer verdi, “Köyümüz sınırları içinde, Yalova-Armutlu karayoluna cepheli, Taşlık mevkiindeki 124 ada 1 parsel ile 125 ada 3 parseller arasındaki orman arazisinin 27 dönümlük kısmının talebimiz üzerine Çınarcık, Teşvikiye, Kocadere, Şenköy ve Esenköy ‘ün çöp toplama transfer (çöplük) alanı yapılmak üzere birliğinize tahsis edildiği yönünde duyumlar alınmakta; bu duyumlar da, köyümüz halkında da ciddi kaygılar uyandırmaktadır. Bilindiği üzere; 1. sınıf tarım arazilerine sahip, İl ve İlçe Müdürlüklerince oluşturulup desteklenen projeler ile Kocadere havzası kivi üretiminde çok önemli bir yer olma yolunda hızla ilerlemekte, devam eden önemli yatırımlara da ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan köyümüz, denize olan cephesi ve kumsalı ile önemli turizm yerlerinde de biridir. Adı edilen çöplük yeri 1. sınıf tarım arazilerine yaklaşık 35 metre, Kocadere deresine 80-90 metre; yakın konuta 150 metre, sahil mahallesinin yapı yoğunluğunun başladığı yerlere 700 metre ve nihayetinde sahile 1.300 metre mesafededir. Köyümüzün/köylümüzün iki temel geçim/ gelir kaynağından biri tarım; diğeri de, turizmdir. Çöplüğün buraya yapılması halinde her ikisinin de çok ağır bir darbe olacağı ortadadır. Bölgemizde çöplük alanı ihtiyacı olması halinde elbette bunun için uygun yer bulunmalıdır. Ancak, bu uygun yerin, kışın, yaklaşık 2 bin yaz sezonunda ise hafta içi yaklaşık 25.000 hafta sonları günübilirlik gelenler ile birlikte 75-80.000 kişinin yaşadığı; 1. sınıf tarım arazileri ile çevrili ve su kaynakları içinde bir yer olmaması gerekliliği de unutulmamalıdır. Kocadere köyünde şimdi ve gelecekte telafisi imkânsız zararlar vereceği açıkça ortada olan bu çöplük yeri asla düşünülen yer olmamalıdır. Kocadere halkının ve muhtarlığımızın bu yere kesinlikle rızası bulunmamaktadır. Çöpün toplandığı çöplük alanının bulunduğu yere ve çevreye daha az zarar verecek altarnatif alanlarının objektif ve şeffaf olarak değerlendirileceğine çöplüğün kurulması düşünülen yer halkının da görüşü alınmaksızın dayatmacı bir oldu-bittiye muhatap kılınmayacağımıza olan inancımızla gereğini saygı ile arz ve talep ederiz”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.