Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Köylerdeki Kedi Ve Köpeklere Çip Takılmaya Devam Ediliyor

Sahipli hayvanların kayıt altına alınmasını sağlayan çip uygulamasında son tarih olan 31 Aralık 2022’ye sayılı günler kala köyleri dolaşan Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, köylerdeki hayvanlara çip takmayı sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Köylerdeki Kedi Ve Köpeklere Çip Takılmaya Devam Ediliyor

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü sahipli kedi, köpeklere çip takma zorunluluğu nedeni ile köylere giderek hayvanlara çip takım işlemlerini gerçekleştiriyorlar. 31 Aralık 2022 tarihinden sonra çip olmayan hayvanlar veterinerlerden hizmet alamayacaklar ve bu tarihten sonra hayvanlara çip taktıranlara da cezai işlemler uygulanacak.  Vatandaşların mağdur olmasının önüne geçmek isteyen Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ise ekipleri köylere göndererek vatandaşların kedi ve köpeklerine çiplerini takıyorlar.

01 Ocaktan itibaren ceza uygulanacak
26 Şubat 2018 tarihinde 30344 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmeliğe ilişkin evde yaşayan kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Bu çerçevede mikroçip uygulamasıyla Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'ne (PETVET) hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor. Uygulamayla hem hayvanların kayıt altına alınması hem de oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilmesi hedefleniyor. Çip uygulamasında son tarihin 31 Aralık 2022 olduğunu hatırlatan veteriner hekim Mehmet Deniz, bu tarihten itibaren çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun gereği para cezası uygulanacağı ve 1 Ocak 2023 yılından sonrada cezanın ödendikten sonra çip takma işlemi yapılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.