Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Korkulacak Birşey Yok Sadece Alg Patlaması

Yalova Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü adı geçen tabakanın sadece Alg Patlaması olduğunu endişe edilecek bir durum bulunmadığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Korkulacak Birşey Yok Sadece Alg Patlaması

Marmara Denizinin Yalova açıklarında bir den bire ortaya çıkan kahverengi tabaka vatandaşlarda endişeye neden olmuştu. Basın yayın organlarının da bu endişeleri sayfalarına taşıması üzerine konuyla ilgili araştırma başlatan Yalova Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü alınan numuneleri laboratuara gönderdi. Örneklerde yapılan tahlillerde tabakanın sadece Alp Patlaması olduğu dile getirildi. Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada ise şu bilgilere yer verildi:
"Son günlerde Marmara Denizinde kahverengi bir tabaka oluştuğu ile ilgili basında yer alan haberler de yetkililerce gerekli önlemlerin alınmadığı ifade edilmektedir. İlimiz sınırları ve Kocaeli sınırlarında denizde rastlanılan kahverengi tabaka yaklaşık 1 aydır değişik bölgelerde görülmekte ve olay ilk görüldüğü andan itibaren İl Müdürlüğümüzce titizlikle takip edilmektedir. Denizde oluşan bu kahverengi tabaka ile ilgili olarak İl Müdürlüğümüzce denizden numuneler alınarak analiz ettirilmiş ve analiz sonuçları deniz biyologları tarafından incelenmiştir. İnceleme sonucunda olayın her yıl gerçekleşen ve yaklaşık iki ay süren 'alg patlaması' olduğu anlaşılmıştır.
Deniz suyu numunelerinin incelenmesinden, Litrede; 2.140.000 adet Prorocentrum scutellum, 1.150.000 adet Prorocentrum micans ve az miktarda Ceratium furca tespit edilmiştir. Fitoplanktonların Dinoflagellat sınıfından olan bu türlerin bölgede bulunması doğaldır. Kozmopolit olan bu türler bu bölgede yılın her mevsimi bulunur ancak litredeki birey sayısı alışılmışın dışında aşırı yüksektir. Kışın soğuk geçmesinin ardından su sıcaklığının aniden yükselmesi ve yağışlar sonucu suda aşırı nutrien (azot,fosfor) birikimi bu türlerin çoğalması için uygun bir ortam hazırlamıştır.
Bu verilere göre bölgede alg patlaması (algal bloom) var diyebiliriz. Ancak bu olay tamamen doğal bir olay olup bulunan türler deniz ortamında balıklar için bir besin kaynağıdır ve deniz canlılarına olumsuz bir etkisi söz konusu değildir. Ortamdaki nutrient konsantrasyonunun azalması sonucu ise litredeki birey sayısı Haziran ayı sonlarına doğru normal seviyelere (50.000-250.000) gelecektir"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.