Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Körfez Geçişi İmar Planı Askıya Çıktı

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin Yalova’dan geçen bölümü için hazırlanan imar planı, Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Körfez Geçişi İmar Planı Askıya Çıktı

Kocaeli’nin Dilovası ile Yalova’nın Hersek bölgelerini birleştirecek olan ve onyıllardır yapılması planlanan Körfez Köprüsü’nü de içine alan proje için, Yalova bölgesinde 1000 ve 5000’lik imar planları paftaları, ilgili birimlerce onaylandı ve askı süreci başladı.


1 AY SÜREYLE ASKIDA KALACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Vekili Dr. Haluk Bilgin, Yalova Valiliği’ne gönderilen resmi yazıda, İzmit Körfez Geçiş Köprüsüne ait 1/5000 ölçekli nazım imar plan teklifi ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin 1 Kasım 2011 tarihli ve 104380 sayılı makam oluru ile onay verildiğini belirterek, 3194 sayılı imar kanununun 8.maddesine göre bir ay süreyle askıya çıkarılarak ilan edilmesi ve sonucundan bakanlığa bilgi verilmesini istediklerini belirtiyor.


ÇED SÜRECİ İSTEYEN STK’LAR İTİRAZ EDECEK Mİ?

28 Ocak 2012’ye kadar askıda kalacak olan plan paftalarına, Otoyol Projesi’ne ÇED muafiyeti getirilmesine karşı çıkan Yalova Barosu gibi kuruluşların itiraz edip etmeyeceği merakla bekleniyor.Yalova Barosu Kent ve Çevre Sorunları Komisyonu Başkanı Yasemin Pasinler, üyeler Safiye Yüksel Baykara ve Kadir Çalışkan, 3 Mayıs 2010’da yaptıkları açıklamada, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi öncesinde Çevre Kanunu’nun 10’uncu maddesi ve uluslar arası çevre koruma sözleşmeleri gereğince, yasal ÇED sürecinin başlatılması ve ÇED yapılması istemiyle Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurarak müdahil olacaklarını açıklamıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.