Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kobani'ye Yalova'dan 19 Ton Gıda Maddesi

IŞİD'in Suriye'nin Kobani bölgesinde yaşayan Ezidi Kürtlere yönelik saldırısı sonrasında Türkiye sınırına dayanan Ezidilere Yalova'dan 19 ton un yardımı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kobani'ye Yalova'dan 19 Ton Gıda Maddesi

Yalova Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen yardım kampanyasında toplanan gıda maddesi kamyonla Urfa'nın Suruç ilçesine gönderildi.

IŞİD Suriye'nin Kobani bölgesine yaptığı saldırılarla bir çok insanı öldürmüştü. Bu saldırıdan korkan Ezidi Kürtler ise Türkiye sınırına dayandı. Burada ki Kürtlerin gıda ihtiyacına cevap vermek için Yalova'da da bir yardım kampanyası düzenlendi. Yalova Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen yardım kampanyasında 19 ton un kamyona yüklenerek Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gönderildi. Gıda maddelerinin uğurlanması esnasında 22 STK'dan oluşan platform adına bir açıklama yapan Platform Sözcüsü Ferhat Apsin, "Bilindiği üzere 2 Ağustos 2014 gece yarısı Irak'ın Sincar Dağı eteklerinde yaşayan on binlerce Ezidi Kürt, tıpkı Şii Arap ve Şii Türkmenler, Alevi Araplar, Hırıistiyanlar, Ermeniler gibi emperyalist ve gerici güçlerin maşası IŞİD çeteleri tarafından katledilmiş binlerce kadın kaçırılmış adeta soykırım uygulanmıştır.

Katliamdan sağ kurtulanlar, evinden yalınayak, sırtlayabildiği küçük çocuğu yaşlısıyla Şengal Dağına kaçabilmiş, günler sonra Türkiye sınırına dayanmıştır. Öte yandan IŞİD çetelerinin özellikle bir kaç gündür Rojava-Kobane'yi hedef alan saldırıları tüm hızıyla sürmekte, saldırılardan kaçan ve Urfa Suruç'a geçen halkların dramı gittikçe ağırlaşmaktadır.

Yalova ilimizde de, Yalova Emek ve Demokrasi Platformu olarak başlaştığımız yardım kampanyasına halkımızın ilgisi büyük olmakla beraber, yapacağımız yardımların miktarlarının fazla olması hayati önemdedir" dedi.

Ardından alkışlar eşliğinde kamyona yüklü gıda maddeleri Yalova'dan Şanlıurfa'ya yola çıktı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.