Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Kivi Hak Ettiği Fiyata Satılamıyor"

Türkiye’nin kivi ihtiyacının yarısını  karşılayan ve Türkiye’nin kivi deposu olarak tanımlanan Kivi Üreticileri dert yandı. Üreticiler, ürünlerini yeterli fiyattan pazarlayamadıklarından yakındılar.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2017 09:53
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Kivi Hak Ettiği Fiyata Satılamıyor"

Türkiye’nin kivi deposu olarak tanımlanan Subaşı Beldesinde 300 Kivi üreticisi olmasına karşın, Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı sadece 34 kişinin birliğe üye olduğunu, belirterek Kivi üreticilerinin Birliğe üye olmanın zorunlu hale gelmesini istedi Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü,Suat Parıldar, Yalova’nın köylerine ziyaret gerçekleştirerek, köylü ve üreticilerin sorunlarını yerinde dinlemeye devam ediyor. Altınova İlçesine bağlı Subaşı beldesinde Kivi Üreticileriyle bir araya gelen Parıldar burada kivi üreticilerin sorunlarını dinledi. İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Altınova İlçe Müdürüyle birlikte Subaşı Kivi Üreticileri Birliğini ziyaret eden Parıldar,  Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı ve birlik üyeleriyle bir araya geldi

Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, burada yaptığı konuşmada,  Kivi üretimiyle ilgili yaşadıkları sorunları dile getirdi.Mustafa Tunalı, Subaşında yaklaşık 300 Kivi yetiştiricisinin bulunduğunu bunların ancak 34' ünün birliğe üye olduğunu, birliğe üyeliğin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ve ancak bu şekilde sorunlarının çözülebileceğini fakat bir türlü bu birlikteliği sağlayamadıklarını söyledi. Türkiye Kivi üretiminin yaklaşık yarısına yakınını bölgelerinde ürettiklerini ifade eden Başkan Tunalı buna karşın ürünlerini yeterli fiyattan pazarlayamadıklarını, kiviyi hallere gönderme yerine direk pazarlama yöntemi geliştirmeleri gerektiğini ve bu sorunu çözecek profesyonel bir sistemin kurulması gerektiğini anlattı. Başkan Tunalı ve Birlik üyelerinin kivi ile ilgili öne sürdükleri sorunları not alan İl Müdürü Suat Parıldar yaptığı değerlendirmede pazarlama sorunu ile ilgili bir çalışma başlatacaklarını, Üretilen kivilerin Kurutularak pazara sunulması ile daha yüksek gelir elde edilebileceğini, Kivinin yanında başta Hurma ve diğer meyvelerin kurutulması için kurulması düşünülen tesis ile ilgili Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Çiftlikköy ve Altınova Belediye Başkanları ile görüşeceklerini söyledi.

Ayrıca 2016 yılı Genç Çiftçi Projesinden Subaşında 1 çiftçinin yararlandığını 2017 yılı Genç Çiftçi Projesinden daha fazla çiftçinin müracaat etmesini arzu ettiklerini, Kırsal Kalkınma Yatırımları Kapsamındaki Ekonomik Yatırım Programının da çok yakında açıklanacağını ve Subaşılı yatırımcılardan kivi veya başka tarımsal konularda % 50 Hibe destekli projeye ilgi göstermelerini beklediğini ifade eden İl Müdürü Parıldar, kendilerini ağırlayan Birlik Başkanı Mustafa Tunalı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerini ifade ederek tekrar görüşmek üzere beldeden ayrıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.