Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Kentsel Dönüşümü Siyasete Yem Etmeyin"

Yalovalı Romanlar kentsel dönüşümden ümidini kesti.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Kentsel Dönüşümü Siyasete Yem Etmeyin"

Bu projenin siyasal nedenlerle hayata geçeceğine inanmayan vatandaşlar geleceklerini dahi planlayamaz bir durumdalar. Yalova Romanlar Derneği Başkanı Necdet Karabulut, "Kentsel Dönüşümü siyasete yem etmeyin" diyerek siyasilere ve yerel yöneticilere sesleniyor.
Yalova'da 2006 yılından beri süre gelen süreçte bir türlü hayata geçirilemeyen Kentsel Dönüşüm 2013 yılında ivme kazandı. Planlamaların yapıldığı Kentsel Dönüşümle ilgili olarak önemli adımlar atılsa da 2014 yılında gerçekleşen yerel seçimden sonra süreç duraklama devrine girdi. Mahalle halkının Kentsel Dönüşümden ümidini kestiğini vurgulayan Yalova Romanlar Derneği Başkanı Necdet Karabulut projenin siyasete yem edildiği görüşünde olduğunu söyledi. Mahallede ki durumun bürokrasinin utancı olduğunu vurgulayan ve Türkiye'de mahallenin içerisinde bulunduğu durumun bir örneğinin daha bulunmadığına değinen Karabulut, "Yalova Nüfusunun büyük bölümü Bağlarbaşı Mahallesinde yaşıyor. Halk arasında Roman Mahallesi olarak bilinse de bu mahallede her kesimden insan var. Dolayısıyla herkes mağdur oluyor. Biz Kentsel dönüşümden ümidimizi kestik. Hal böyle olunca da vatandaşlar ruhsatsız bir şekilde bina yapmaya başladı. Haksızda değiller zira Romanız diye bırakın bize kiraya ev vermeyi, ev bile satmıyorlar" dedi.
"Bıraksınlar kendi evlerimizi yapalım"
Kentsel Dönüşüm kapsamında bulunan mahallede ev yapılamadığını hatta çivi çakılamadığını vurgulayan Karabulut, "Biz artık Kentsel Dönüşümden ümidimizi kestik. Madem bu projeyi hayata geçirmeyeceksiniz o halde mahalleyi kentsel dönüşüm kapsamından çıkartın planlarını, projelerini yapın herkese uygulanan prosedürler kapsamında bizde evlerimizi yapalım. İmkanlarımız var Kentsel Dönüşüm kapsamında olduğumuz için imkanlarımızı kullanamıyoruz. Kapımızın önüne kadar gelen doğalgazı kullanamıyoruz. Mahallemize bu nedenle bir çocuk parkı dahi yapılmıyor. Bizim çocuklarımızı toz toprak içerisindeki sokaklarda oynamak zorunda kalıyorlar. Evlenen gençlere yeni bina yapamadığımız için ev dahi açamıyoruz. Bu sürecin uzamasının faturası herkese çıkar" şeklinde konuştu.
"Belediye kendi imkanları ile bir şeyler yapıyor"
Mahallede yıllardır Kentsel Dönüşüm kalkanının ardına sığınılarak hizmet yapılmadığını hatırlatan Yalova Romanlar derneği Başkanı Necdet Karabulut, "2006 yılından bu güne kadar mahallemizde çivi dahi çakılmadı. Bu mahallenin insanları yıllardır mağdur edildi. Birilerinin artık çıkıp buna dur demesi lazım. Bu mahallede yaşayan insanlarda içerisinde bulundukları durumdan son derece rahatsızlar. Vatandaşların çoğu imkanları olsa bu mahalleden çıkıp gidecekler. Belediye imkanları dahilinde mahallemize bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama bunlar kalıcı çözümler değil. Hepsi pansuman hizmetler. Buradan Belediye Başkanına da Kentsel Dönüşüm kalkanının ardına sığınıp buraya hizmet getirmemezlik etmediği için teşekkür ederim" diye konuştu.
"Bizim değil bürokrasinin ayıbı"
Mahallenin içler acısı bir durumda olduğunu ve bu mahalle halkının da durumdan rahatsız olduğunu vurgulayan Karabulut, "Bu mahallenin durumu Yalova'nın utanç kaynağıdır. Ben Türkiye Roman Platformu Başkan Yardımcısıyım. Ülkemizin hiç bir yerinde böyle bir mahalle yok. Utandıkları için cenazeleri bile vatandaşlar bu mahalleden geçirmiyorlar. Ama bu bizim değil bürokrasinin ayıbıdır. Ülkenin kalbi denilen Marmara Bölgesinde 4 büyük metropolün ortasındaki Yalova'nın göbeğindeki bu mahalleyi ve bizleri bu durumdan artık kurtarsınlar" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.