Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kentsel Dönüşümde Karar Gelecek Ay

Çiftlikköy Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı olağan toplantısında kentsel dönüşüm, Etibank ve yeni su sayaçları konuları görüşüldü.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kentsel Dönüşümde Karar Gelecek Ay

Çiftlikköy Belediye Meclisi, bir aylık aranın ardından Başkan Metin Dağ yönetiminde olağan toplantısını yaptı. Meclis oturumunun en önemli gündem maddesini kentsel dönüşüm konusu oluşturdu. Kentsel dönüşüm konusunda bir çalışma yaptıklarını ancak bazı kişiler tarafından bunun siyasi bir propaganda aracı olarak kullanıldığını dile getiren Başkan Dağ, halktan gelen tepkiler sonrasında kentsel dönüşüm kararının iptalini gündeme aldıklarını söyledi.

Dağ, kentsel dönüşüm konusunda meclisten oy birliğiyle karar aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Geçtiğimiz aylarda yaptığımız meclis toplantısında oy birliğiyle kentsel dönüşüm konusunda çalışma yapma kararı almıştık. Ancak buna rağmen bir siyasi partinin temsilcileri Sultaniye ve Çiftlik mahallesinde ‘Metin Dağ evlerinizi yıkacak’ diye olayı siyasi bir propaganda aracı olarak kullanmış. Bu siyasi etiğe yakışmayan bir davranış. Kentsel dönüşüm konusu hükümetin aldığı kararla uygulamaya konulan bir proje. Vatandaşlarımızı yanlış bilgilendirerek, doğruyu anlatmadan belediye yönetimine karşı kışkırtmak doğru değil. Bu nedenle vatandaşlarımızdan gelen tepkiler sonrasında bu konuyu rafa kaldırmayı düşünüyoruz”

Dağ, bu konunun yeterince anlaşılmadığına dikkat çekerek “Şu anda Çiftlikköy’ün merkezi ve Sultaniye’de yüz binadan doksan tanesi ruhsatsızdır. Yarın olası bir depremde meydana gelebilecek bir zararın vebali hepimizin üzerinde olur. Şu anda büyükşehirler ciddi bir çalışma yapıyor. Mutlaka herkes mutlu olmayacaktır. Ancak bu karar meclisten oy birliğiyle geçtikten sonra konunun siyasi boyuta sürüklenmesi kabul edilebilir değil” dedi. Yapılan görüşmelerin sonrasında kentsel dönüşüm konusunun kaldırılmasıyla ilgili karar gelecek aya ertelendi.

Toplantıda ayrıca Etibank’ta Çiftlikköy Belediyesi’ne ait bölümle ilgili yapılacak girişimler de gündeme geldi. Başkan Dağ, Milli Emlak’tan bu arazinin tahsisini isteyeceklerini ancak kanun gereği herhangi ticari bir girişim yapılamayacağını aktardı. Burasının bir an önce değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Dağ, “Belediye binası ya da halka açık bir mesire alanı şeklinde düzenlenebilir. Ancak kararı bir an önce alıp başvuruyu yapmalıyız” diye konuştu. Etibank konusunda parti gruplarının çalışma yapması amacıyla konu bir sonraki aya ertelendi.
Diğer yandan meclis şehir içinde bulunan ahırların kaldırılması kararını aldı. Buna göre Sahil ve Siteler Mahallesi’nde 2012 sonuna kadar bulunan ahırlar kaldırılacak. Diğer mahallelerde ise uygulamaya 2013 yılında geçilecek.

Su sayaçlarında kontörlü akıllı sayaca geçilmesi konusunda ise gereken fizibilite ve maliyet hesaplarının yapılması kararlaştırıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.