Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Kentsel Dönüşüm Seferberliği Başlatılmalı”

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam ilde acilen bir kentsel dönüşüm ve afet eğitim seferberliğinin başlatılması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2023 09:47
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Kentsel Dönüşüm Seferberliği Başlatılmalı”

Deprem bölgesinde de etkin olarak arama ve kurtarma çalışmalarında bulunan MAG-DER arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlanması sonrasında Yalova’ya dönmüştü. Bu noktada Yalova’yı bekleyen depreme değinen MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, kentin depreme dirençli hale getirilmesi için zaman kaybetmeden çalışmalara başlanması gerektiğini dile getirdi. Karaçam, “Korkunç bir deprem yaşadık. Çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Üzüntümüzü kelimelere dökmek imkansız. Ama şimdi Yalova da çalışma zamanı. Artık masalları bir kenara bırakalım. Kenti dirençli hâle getirmek için çalışalım. Devlet, vatandaş, yerel idareler ele ele vermeli. Bence çok boş yatırımlar var. Bunlar durdurulmalı tüm seferberlik kentsel dönüşüme yöneltilmeli. 15 yılladır bağırıyoruz. ‘Siyasî yatırım değil, hayat kurtaracak yatırımlara acilen ihtiyaç var’ diyoruz. Ama kimse bizi dinlemiyor. Son yaşanan depremden ders çıkartmak zorundayız. Bizi bekleyen büyük bir deprem var. Eğer zaman kaybetmeden tedbirleri almaya başlamazsak eğer, deprem bunu bize ağır ödetir” dedi.

“Eğitimli insan sayısını arttırmamız lazım”
Depremlerde can kaybını en aza indirmenin afet eğitimi almış insan sayısını arttırmaktan geçtiğini ifade eden Karaçam, “Depremlerde can kaybını ve yaralanmaları azaltmak istiyorsak eğitimli insan sayımızı arttırmalıyız. Halkın en az yüzde 80’ini deprem öncesi, anı ve sonrasına yönelik eğitmemiz lazım. Bu anlamda yerel yönetimlerle el ele vererek eğitimler gerçekleştirilmesi lazım. Deprem meydana geldiğinde arama kurtarma ekipleri ve arama kurtarma malzemelerinin büyük kısmı İstanbul iline yönlendirilecek. Yalova en azından ilk 2 gün kendi imkanlarıyla arama ve kurtarma çalışmalarını gerçekleştirmek zorunda kalacak. O süreçte eğitimli insan sayımız ne kadar fazla olursa arama ve kurtarma çalışmalarını o denli geniş bir alanda yapabiliriz. Bu konuda halkımızı da duyarlı olmaya davet ediyorum. En azından deprem anında ve sonrasında kendi ailelerini korumaları için bu eğitimi almalılar” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.