Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kent Müzesi Bakım Ve Onarıma Alındı

Yalova Kent Müzesi hava şartları ve denizden kaynaklı etkilerden dolayı bakım ve onarıma alındı. Müzenin dış cephesi sil baştan yenileniyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2023 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kent Müzesi Bakım Ve Onarıma Alındı

2013 yılında hizmete giren inşa edildiği günden beri bir çok kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Yalova Kent Müzesi Yalova Belediyesi tarafından açılan ihaleyi kazanan Türksan İnşaat firması tarafından bakım ve onarıma alındı. Binanın yıpranan dış yüzeyinde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler veren Türksan İnşaat yetkilileri, “Binanın dışı ahşapla kaplı. Bu bölmeler zamanla gerek deniz suyunun oluşturduğu nem ve gerekse hava şartlarının ortaya çıkardığı olumsuzluklar nedeni ile yıpranmış. Bu bölmeler önce zımparalanıyor. Sonra koruyucu bir madde ile kaplanıyor. Son olarak boyanacak. Çalışmaların birkaç gün içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz” dediler.
Yalova Hükümet Konağı, 1908 yılında hizmete açılsa da tam anlamıyla 1913 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Aslına uygun olarak inşa edilmişti

Hükümet Konağı’nın yapım işi Müteahhit Hacı Artin Kalfa tarafından gerçekleştirildi. Eski Yalova İskelesi karşısında yapılan Yalova Hükümet Konağı’nda ilk yıllarda Yalova Belediyesi dahil çok sayıda resmi kuruma ait bürolar oluşturulmuş ve kamu hizmetleri burada yürütüldü.

Arşiv bilgilerine göre 1913 yılından sonra, yer yokluğu nedeniyle Yalova Hükümet Konağı’nı kullanan Belediye büroları tahliye edildi. Hükümet Konağı, Yalova’nın işgali sırasında ise Yüzbaşı Dimitri tarafından karargah olarak kullanıldı. Yalova halkının belleklerinde çok önemli yere sahip olan ve zamanın en önemli yapılarından biri olan Yalova Hükümet Konağı 1968 yılında yıkıldı.

Kent Konseyi’nin koordinasyonunda Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesinin katılımıyla 09 Ocak 2010 tarihinde ilk “İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi. İstişare Toplantısı’nda Kent Müzesi’nin oluşumuyla ilgili oluşumuyla ilgili görüş ve öneriler alınarak; yapılacak çalışmalara kamu, özel ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı sağlandı. Yalova Kent Müzesi olarak işlev kazandırmak amacıyla girişimlerde bulunularak; yapının Restitüsyon ve Rekonstrüksiyon Projeleri 20Nisan 2010 tarihinde, 1417 sayılı Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile onaylandı.

Yalova tarihinin ve kentsel hafızasının geleceğe taşınması amacıyla, Hükümet Konağı’nın Kent Müzesi olarak kullanımına ilişkin proje Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesi’nin ortak kararıyla hazırlandı ve Yalova Belediyesi’nin koordinasyonunda uygulamaya geçildi. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda Yalova Kent Müzesi 15 Mayıs 2013 tarihinde hizmete açıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.