Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kent Konseyleri Birliği Ağı’nı Kurma Görevi Yalova’ya Verildi

Kent Konseyleri Birliği’ni kurma görevi verilen 13 ilden birisi olan Yalova’ya kent Konseyleri Ağını kurma görevi de verildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Hasan Soygüzel Kent Konseyleri Birliği’nin son hazırlık toplantısının Eylül ayında Gaziantep’te yapılacağını söyledi. Soygüzel Kent Konseyleri arasındaki iletişimi sağlayacak olan ağın kuruluş görevinin de Yalova’ya verildiğini dile getirdi.

Eylül ayında Gaziantep’te yapılacak son hazırlık toplantısı sonrasında kurulacak olan Kent Konseyleri Birliği’nin dönem başkanlığına ise Yalova’nın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Karabük’te yapılan toplantıda ise bir sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede; “Bilindiği üzere Yerel Gündem 21 süreciyle başlayan ve yerel demokratik yönetişimin temel mekanizmalarından biri olan Kent Konseyleri, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile birlikte yasal statüye kavuşmuş ve Türkiye ölçeğinde uygulama imkânı bulmuştur.

13 Şubat 2010 tarihinde Bursa Kent Konseyinin ev sahipliğinde Türkiye Kent Konseyleri bilgi ve deneyim paylaşım toplantısı gerçekleştirilmiş ve bu toplantıya katılan 93 kent konseyinin ortak kararı olarak Kent Konseyleri iş birliği ağı kurulması ve bu çalışmaları yürütmek üzere Bursa, Yalova,Kocaeli,Gaziantep,Denizli,Batman,Ordu,Giresun,Edirne, Afyonkarahisar,Çanakkale, Manisa ve Karabük illerinden oluşan çalışma gurubu kurulması kararlaştırılmıştı.
Malumunuz üzerinedir ki Kent Konseyleri ; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan demokratik ve bağımsız oluşumlardır.
Kent konseylerinin ülkemizde yerel demokrasinin güçlenmesi ve yönetişim anlayışının her kademede egemen olması bakımından önemi bir kez daha vurgulanmış ve kent konseyleri arasında ortak aklı harekete geçirmek,Kent Konseyleri arasında bilgi ve deneyim paylaşımını organize etmek, tüm Kent Konseylerinin hak ve hukukunun korunması ve ilgili Bakanlıklarla gerekli koordinasyonu sağlamak ve ülkemizde zaman zaman sekteye uğrayan Demokrasinin gelişmesi ve güçlenmesi için Türkiye Kent Konseyleri arasında mutlaka bir birlik oluşturulması bir kez daha güçlü bir şekilde teyit edilmiştir.
Kent Konseyleri birliği hazırlık çalışmalarının yürütülmesinde üçlü koordinasyon sistemi oluşturulması ve bu çerçevede Kent Konseyleri toplantılarından bir önceki toplantıyı organize eden, en son toplantıyı organize eden ve gelecek toplantıyı organize edecek olan Kent Konseyleri tarafından koordinasyonun sağlanması kararlaştırılmıştır.
Karabük toplantısından sonraki toplantının Bursa’da seçilen 13 ilin katılımı ile Gaziantep Kent Konseyinin ev sahipliğinde Bursa, Karabük ve Gaziantep kent konseylerinin koordinesinde Gaziantep’te yapılması kararlaştırılmıştır.
Ayrıca Yalova kent konseyinin sorumluluğunda kent konseyleri iletişim ağı oluşturulması için bir Network üzerinden en kısa zamanda sistemin kurulması ve tüm Kent Konseylerine açılması kararlaştırılmıştır.
Son olarak İsrail’in uluslar arası sularda korsanlık ve Terör uygulayarak 9 vatandaşımızı şehit etmesi kınanmıştır” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.