Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kent Konseyi, “Kentsel Öneriler” Başlığıyla Toplandı

Yalova Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı, “Kentsel Öneriler” başlığı ile İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 08:26
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kent Konseyi, “Kentsel Öneriler” Başlığıyla Toplandı

Genel kurulda Kent Konseyi’ne bağlı olarak çalışan meclis ve çalışma grupları tarafından üretilen proje ve öneriler istişare edildi.

Yalova Kent Konseyi’nin yeni yönetiminin üzerinden geçen 1 yıllık süre içerisinde konseyler ve çalışma grupları tarafından oluşturulan öneri ve projeler İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda, “Kentsel Öneriler” başlığı ile düzenlenen Yalova Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda masaya yatırıldı. Toplantıya Yalova Valisi Muammer Erol, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ile bazı kurum müdürleri ve Kent Konseyi Genel Kurul üyeleri katıldılar. Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Olağan Genel Kurulun açılış konuşmasını Yalova Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kalender yaptı. Kent Konseyi’nin en temel amacının Yalova’nın daha yaşanılabilir bir kent olmasına katkı sunmak olduğunu dile getiren Kalender, “Yalova Kent Konseyi yeni yönetiminin oluşmasının ardından 1 yıl geçti. Bu geçen 1 yıl içerisinde bizler kurumsallaşma yönünde tüm eksikliklerimizi tamamladık. Bunlardan en önemlileri ise meclislerimizi teşkil ettirmekti. Kadın Meclisi zaten vardı. Onu yeniledik. Gençlik Meclisi’ni kurduk. Ardından Engelliler Meclisi’ni kurduk. Bize Çocuk Meclisi kurulacak mı diye sorular da geliyor. İnşallah bu dönemde Çocuk Meclisi’ni de kuracağız. Bu meclislerimiz kendi alanlardaki liyakatli insanlardan oluşuyor ve Yalova’ya hizmet üretiyorlar. Meclisleri kurduktan sonra hemen çalışma gruplarını aktive ettik. Çalışma grupları genel kurul üyelerimizden oluşuyor. Yani bu komisyonlar Yalova’nın sesi ve ortak aklıdır. Çalışma gruplarımızın sayısını 6’ya düşürdük. Şu anda gruplar kendi alanlarında çalışıyor ve birbiri ardında çok güzel fikirler ve projeler üretiyorlar. Kent Konseyleri senede 2 kere genel kurullarını yaparlar. Bu genel kurullarda çalışma grupları ve meclislerden gelen öneri ve projeleri genel kurul üyelerimize sunarız. Ardından da bu öneri ve projelerden hayata geçirilmesine karar verilenleri de yerel yönetimlere aktarırız. Bizim amacımız güzel Yalova’nın daha da yaşanabilir bir kent olmasına katkı sunmaktır. 2023 yılında daha proje odaklı bir Kent Konseyi göreceksiniz. Hem paydaşlardan hem de bizlerin ürettiği projeleri Yalova’nın gereksinimlerine göre hayata geçirmenin yollarını arayacağız” dedi.

“Projeler üretmeyi sürdüreceğiz”
Yalova Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan meclisler ve çalışma grupları tarafından ortaya çıkan projeler ve önerilere de değinen Kalender, “Yalova’da bir Kent Konseyleri Buluşması tertip etmeyi düşünüyoruz. Bunu ilk etapta ilimizdeki Kent Konseyleri ile yapacağız. Ardından da diğer illerin Kent Konseylerinin katılımı ile bu buluşmaları sürdürmek amacındayız. Yine Dirençli Kentler Projemiz hayata geçecek. Bunu çok önemsiyorum. Beni çok heyecanlandıran projelerden birisi oldu. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yine Kentlilik Bilinci Projeleri hazırlandı. Bunun da 5 altı maddelik alt başlıkları olacak. Meclislerimiz ve çalışma gruplarımız bunlar gibi daha birçok projeyi üretiyorlar, üretmeyi de sürdürecekler. Biz de bu fikir ve projelerimizle yerel yönetimlere destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Kent Konseyi yerel yönetimlerin danışma organıdır”
Kalender’in ardından söz alan Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ise Kent Konseylerinin fonksiyonuna açıklık getirdi. Halk arasında, “Kent Konseyi ne iş yapar” sorusunun sıkça sorulduğunu dile getiren Soygüzel, “Yalova Kent Konseyimizin Kentsel Öneriler başlıklı raporunu görüşmek üzere genel kurulda bir aradayız. Kent Konseyleri şehirlerin gelişmesi, şehirlerde katılımcı demokrasilerin güçlendirilmesi, köklendirilmesi ve pekiştirilmesi için son derece önemli yapılar. Yalova Kent Konseyi de bu anlamda Türkiye’de öteden beri bilinen ve yaptığı çalışmalarla örnek alınan bir Kent Konseyidir. Ben de uzun yıllar Kent Konseyimizde çeşitli görevlerde bulundum. Bir sivil toplum okulu, yerel yönetim okulu olarak Kent Konseylerini değerlendirmek mümkündür. Bu anlamda Kent Konseyi’nden çok şey öğrendim. Mustafa Kandemir başkanlığındaki Yalova Kent Konseyimiz çok güzel projeler yaptı. Ben bundan sonra da bu projelerin devam edeceğine inanıyorum. Kent Konseyleri yerel yönetimlerin danışma organı olarak görev yapan yapılardır. Yerel yönetimlerin önünü ve ufkunu açan fikirler geliştirir ve bunu yerel yönetimlere sunarlar. Dolayısıyla Kent Konseylerini somut çalışmalardan çok şehrin önünü açacak teklifler ve öneriler geliştiren yapılar olarak algılamak lazımdır. Bizler yerel yöneticiler olarak kendi görev ve sorumluluk alanımızdaki konulara yoğunlaşıyoruz. Buna yoğunlaşırken de şehrin tamamını ilgilendiren fiziksel, mekânsal, sosyolojik ve kent aidiyeti ile ilgili konuları bazen atlıyoruz. Bu anlamda kent yaşamı ile ilgili önemli konuları kentin gündemine getiren kentin hak ve hukukunun korunması anlamında bir takım tehlikeler ve riskler ortaya çıktığında da gerekli uyarıları Kent Konseyleri yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Yalova Kent Konseyi bünyesinde teşkil edilen Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi ve Engelli Meclisi ile bu meclislerin altında teşkil edilen çalışma gruplarında oluşan öneri ve projeler ise okunarak istişare edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.