Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Karma Değil, İhtisas OSB Olacak

Son dönemde Yalova kamuoyunun tartışmalara sebep olan Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ve Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesiyle ilgili her iki OSB ortak açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2021 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Karma Değil, İhtisas OSB Olacak

Yapılan açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan görüşlerle birlikte her iki OSB’nin karma değil ‘İhtisas OSB’ çatısı altında birleşeceği bildirildi.

Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ve Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesiyle ilgili her iki OSB ortak basın açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan görüşlerle birlikte her iki OSB’nin “Yalova Avrasya Giyim ve Gemi İhtisas OSB” çatısı altında birleştirme işlemlerinin yapılacağı duyuruldu. Açıklamada, “Yalova kamuoyunun çevre dostu, yeşil ve yüksek teknolojili sanayi taleplerini göz önünde bulunduracak şekilde yeniden başlanmış olup, yatırımlarımıza bu çerçevede devam edilecektir” denildi.

“Yalova’mızın nitelikli istihdam taleplerinin karşılanması hedeflenmiştir”

Her iki OSB de yaptıkları açıklamada amaçlarının Yalova’nın nitelikli istihdamına ve ülke ekonomisine katkı sunmak olduğunu vurguladı. Yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere; Yalova Avrasya Giyim İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin birleşmesi ve bu sayede daha güçlü ve sanayiciye daha faydalı olacağı düşünülen bir yapıyla faaliyetlerine devam etmeleri konusu gündemdedir. OSB’lerin birleşmesi konusunda, çok kıymetli Yalovalı hemşerilerimizin kaygılarını gidermek ve doğruların bilinmesini sağlamak adına, konuya açıklık getirilmesi gerekmiştir. İki OSB’nin birleşmesi neticesinde ortak tesislerin ve enerji kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılması, aynı zamanda da OSB’lerin en kısa sürede hayata geçerek üretimleriyle ülke ekonomisine katkı sağlamaları ve gerçekleşecek yatırımlar ile de Yalova ilimizin nitelikli istihdam taleplerinin karşılanması hedeflenmiştir” denildi.

İhtisas alanlarıyla sınırlı olacak

Yapılan açıklamanın devamında ise bakanlık görüşlerinin de alındığı ve bu doğrultuda bir İhtisas OSB çatısı altında çalışmaların devam edeceği belirtildi. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “Yalova ili için faydalı olacak en doğru kararın alınması ve yerelin hassasiyetlerini dikkate almak adına, OSB’lerin kurucu ortağı olan İl Özel İdaresi ile Ticaret ve Sanayi Odasının bu birleşme konusundaki görüşleri talep edilmiştir. Her iki kurucu ortağımızın da bu konuda aldıkları kararlar neticesinde; yeni bir birleşme yöntemi çalışmalarına başlanmıştır. Gelinen son noktada; Yalova kamuoyunun ve kurucu ortaklarımızın ‘Karma OSB’ konusundaki hassasiyetlerini de dikkate alarak, iki OSB'nin sadece kendi ihtisas alanlarıyla sınırlı olacağı ‘gemi’ ve ‘giyim’ sektöründe faaliyet göstermek üzere yeni bir ‘İhtisas OSB’ çatısı altında birleştirilmesinin mümkün olduğu görüşü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan yazılı olarak alınmıştır. ‘Yalova Avrasya Giyim ve Gemi İhtisas OSB’ çatısı altında OSB’leri birleştirme işlemlerimize, Yalova kamuoyunun çevre dostu, yeşil ve yüksek teknolojili sanayi taleplerini göz önünde bulunduracak şekilde yeniden başlanmış olup, yatırımlarımıza bu çerçevede devam edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.