Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kardeş Payı Yaptılar

Yalova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’na tahsisli olan Dere Mahallesindeki 2 bloktan oluşan binanın, “B” bloğunun tahsisi Yalova Belediye Meclisi’nin oy birliği ile kaldırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2019 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kardeş Payı Yaptılar

Yalova Belediyesi’nin binasının alınan karot örneklerinde depreme dayanıksız çıkması belediyeyi kendisine yeni yer arayışına itmişti. Bir süreden beridir tartışılan belediyenin Dere Mahallesi’ndeki Yalova Üniversitesi MYO binasına taşınması konusu nihayet sonuca ulaştı. Bu kapsamda binanın üniversiteye tahsisinin kaldırılması konusu mecliste oylandı.

Oylama öncesinde Yalova Belediyesi İmar Müdürü Ömür Bayar meclise binanın karot örneklerinin alınmasına gelinene kadar ki süreci hakkında bilgiler verdi.

Binanın kaderini analiz raporu belirleyecek
Ardından binanın incelemesini yapan İstanbul Teknik Üniversitesi'nden İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Erhan Tokmak söz aldı. Tokmak binanın durumu hakkında bilgiler verdi. Binanın güçlendirilmesinin de mümkün olduğunu hatırlatan Tokmak, “Belediyeden gelen talep üzerine binanın 24 noktasından karot örnekleri alarak analizini yaptırdık. Bu analizlerde beton mukavemeti düşük çıktı. Binanın üstlerinde beton kalitesi C-10, alt katlarında ise C-6  seviyelerinde ölçüldü. Bu noktada önümüzde 2 seçenek var. Bu bina ya yıkılacak ya da güçlendirilecek. Ancak buna karar verebilmemiz için önce 2 noktada zemin etüdü yapılması lazım. Eldeki verileri bir araya getirerek binanın performans analizini yapacağız. Bu analiz bize binada güçlendirmeye gidebilecek miyiz yoksa yıkacak mıyız net olarak gösterecek. Ama deneyimlerimiz bir binanın güçlendirme maliyetinin binanın maliyetinin %40’ından fazla olursa güçlendirme yapmanın çok sağlıklı olmadığını bize defalarca gösterdi. Bunu da yapacağız. Eğer güçlendirme maliyeti bina maliyetinin %40’ından daha fazla çıkarsa binanın yıkılmasına karar verilecek. Yok %40’tan aşağıda çıkarsa da çeliklerle mi, betonla mı, yoksa Karbon Elyafla mı güçlendireceğimizi tartışacak ve karar vereceğiz. Ama bütün bunlar binanın teknik analizi sonrasında netlik kazanacak” diye konuştu.

“Fısıltı gazetesine kapak olsun”
Tokmak’ın açıklamaları sonrasında söz alan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise , “Fısıltı gazetesi bu binayı araplara satacağımız yönünde bir dedikoduyu çıkardı. Buradan onlara kapak olsun diye net konuşacağım. Bu binanın yıkılmasına karar verilse dahi. Binanın oturduğu alanı yeşil alana dönüştürecek ve ilimize güzel bir park alanı daha kazandıracağım. Böylece kendimi de bu sözlerle bağlıyorum” dedi.

“B” Bloğun tahsisi kaldırıldı
Ardından Yalova Belediye Meclisi, Dere Mahallesi’ndeki Yalova Üniversitesi MYO tarafından kullanılan binanın tahsisini görüşerek karara bağladı. Bu oylama öncesinde tekrar söz alan Yalova Belediye Başkanı vefa Salman, “Üniversite rektör yardımcıları ile 5 toplantı yapmıştık. Bugün gerekli konsensüsü sağladık. Üniversitenin Dere Mahallesi’nde kullandığı 2 bloktan birinin tahsisi konusunda anlaştık. Bunlardan a bloğun tahsisini kaldırdıktan sonra üniversitenin işleyişinde her hangi bir sıkıntı olmayacağını da rektör bey beyan etti. Hızlı hareket etmek zorundayız. Deprem ne zaman gelir kimse bilmiyor. Bildiğimiz tek şey binamızın depreme dayanıksız olduğudur” diye konuştu.

Ardından yapılan oylamada MYO tarafından kullanılan binanın “A” bloğu Yalova Üniversitesi tarafından kullanılmasına, “B” Bloğunun ise tahsisinin kaldırılmasına meclis üyelerinin oy birliği ile karar verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.