Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadına Yönelik Şiddet Tartışıldı

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesini hedefleyen 2020 yılı I. Dönem İl Teknik Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2020 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kadına Yönelik Şiddet Tartışıldı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında I. Dönem İl Teknik Kurul Toplantısı İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda düzenlendi. İlgili kurumları ve STK’ların yetkililerinin de katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 2018-2023 yıllarını kapsayan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı. Konuyla ilgili olarak Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise şu detaylara yer verildi, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında I. Dönem İl Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi.

2020 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında I. Dönem İl Teknik Kurul Toplantısı Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yalova İl Müdürlüğüne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Yasemin YİGEN başkanlığında 13.08.2020 tarihinde İl Özel İdare Toplantı Salonunda gerçekleştirilmiş olup, toplantıya Yalova Üniversitesi, Yalova Barosu, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü, İl/İlçe Belediye temsilcileri, sorumlu kamu kurum ve kuruluş temsilcileri olmak üzere 24 Teknik Kurul üyesi katılım sağlamıştır.

Söz konusu toplantıda; 2019 yılı son teknik kurul toplantısında öngörülen ve 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilen hedefler değerlendirilmiş, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında İlimizde uygulanan önleyici ve koruyucu tedbir kararları sayısı, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ile İlimiz Kadın Konukevi tarafından sunulan hizmetlere ilişkin istatistiki veriler paylaşılmıştır.

01.01.2020 ve 12.08.2020 tarihleri arasında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, 6284 SK kapsamında Milli Eğitime bağlı 50 Öğretmen ve Öğrenci velisi, 42 er ve erbaş, Yalova Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 160 kişiye eğitim düzenlenmiş olup, bahsi geçen konulara ek olarak da Mağdura Yaklaşım ve Görüşme Teknikleri kapsamında 191 Kolluk Görevlisine yönelik eğitimler düzenlenmiş ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle 150 kişinin katılımı ile ‘ Toplumda Kadın” temalı panel gerçekleştirilmiş, diğer kurumlarla işbirliği içinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele eğitimi verilerek bu eğitimlerden toplam da 593 kişinin faydalandığı bilgisi verilmiştir.

01.01.2020 ve 12.08.2020 tarihleri arasında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından 1126 Kadın, 58 çocuk ve 32 erkek müracaatçıya, psiko-sosyal destek, rehberlik ve danışmanlık, hukuku destek hizmeti ve barınma gibi hizmetler verildiği, Yalova Kadın Konukevinde 97 Kadın ve 49 Çocuk olmak üzere toplamda 146 kişiye barınma hizmeti verildiği bilgisi paylaşılmıştır. 

Toplantının son gündem maddesi doğrultusunda; komisyon üyelerine, Bakanlığımız koordinasyonunda ilgili tüm kurum kuruluşların katkı ve katılımlarıyla hazırlanarak 2018 yılında yürürlüğe girmiş olan ‘Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023’ hakkında bilgilendirici sunum gerçekleştirilmiştir.

2020 Yılı I. Koordinasyon Toplantısı sonucunda; İlimizde 6284 Sayılı Kanun kapsamında alınan Koruma Kararları sayısı ile birlikte koruma kararı bulunan kişi ve şiddet mağdurlarına yönelik gerçekleşen şiddet türlerine ait istatistiki verilerin bir sonraki toplantı gündemine alınarak sunulması, ‘Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023’ kapsamında, yerel düzeyde yapılabilecek çalışmaların planlanarak Haziran-Aralık döneminde uygulamaya konulması, yapılabilecek çalışmaların Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2020 Yıllık Faaliyet planı taslağına konularak II.  komisyon toplantısında görüşülmesi kararlaştırılmıştır”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.