Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadına Şiddette Sevindirici Tablo

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi Uzun, kadına şiddet konusunda “Türkiye’de iyi konumda olan illerden biriyiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kadına Şiddette Sevindirici Tablo

Müdür Uzun, yaptığı açıklamada Yalova’da 13 kişi kapasiteli kadın sığınma evinin faaliyet gösterdiğini söyledi. Sığınma evinin tam kapasite ile çalıştığına değinen Uzun, “Sığınma evi kapasite altına düşmüyor. Yalova’nın nüfus yoğunluğu fazla olmasa da sirkülasyonu fazla olan bir il. Geçişlerde de burası kullanılıyor” diye konuştu.

Yalova’da kadına şiddet konusundaki veriler hakkında bilgi veren Uzun, şöyle konuştu: “Türkiye genelinde olduğu gibi kadına şiddet konusunda Yalova’da da sıkıntı var. Yaklaşık ayda 20 civarı koruma kararı çıkıyor. Nüfusa oranlarsanız çok yüksek bir oran değil. Medyada iddia edildiği gibi son dönemlerde kadına olan şiddetin çok artığını düşünmüyorum. Aksine toplum çok duyarlı olduğu için her vaka gündeme geldiğinden çok fazlaymış gibi gözüküyor. Daha önceki yıllarda durum çok daha vahimdi. O zamanlar ‘kol kırılır yen içinde kalır’ zihniyeti hâkimdi. Şimdi toplum bilinçleniyor. Kadın kendi haklarını öğrenmeye başladı. Dolayısıyla da itiraz ediyor. Hakkını arıyor. Bunu yaparken de gündeme geliyor. Bu da sanki şiddet çoğalıyor gibi gözüktürüyor. Ama sayı olarak böyle görünse de daha önce bunun istatistiğinin tutulmasından böyle çok göründüğünü düşünüyorum”

Yalova’da diğer illerdeki gibi vahim olayların yaşanmadığına değinen Uzun, “En azından diğer illerdeki gibi vahim olaylar yok. Türkiye’de iyi bir konumda olan illerden biriyiz” dedi.

Türkiye’de Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinin oluşturulmaya başladığını vurgulayan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pilot bölge olarak 13 ilde Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri açılıyor. Bir ay önce Bursa’da açıldı. 1 yıllık süreç içinde biz de Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezini oluşturacağız. Bu merkez hem adliyeden hem kolluktan hem bizden hem de sağlıktan uzmanların oluşturacağı merkez olacak. Şiddete maruz kalan kişilere panik butonu dağıtımı yapılacak. Onun da daha caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Yüzde 100 çözüm getirmez ama başarılı olacağına inanıyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.