Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadına Şiddet Hayatımızın Bir Parçası Olmamalı

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Gelecek Partisi İl Kadın Komisyonu tarafından bir açıklama yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2021 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kadına Şiddet Hayatımızın Bir Parçası Olmamalı

Açıklamada, “Kadına şiddetin hayatımızın bir parçası haline getirilmesini kabul etmiyoruz” denildi.

Gelecek Partisi Yalova İl Kadın Komisyonu parti binasında bir basın toplantısı düzenledi. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılan açıklamada kadına şiddetin her geçen gün arttığına da vurgu yapıldı. Bunun kabul edilebilir bir durum olmadığının altı çizilen açıklamada şu detaylara yer verildi, “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Ceren, Ayşegül, Songül, Şahindere, Başak ve daha niceleri… Bu isimler Türkiye’de haberlerde gördüğümüz ve yaşama hakları birileri tarafından ellerinden alınan sayısız kadınlarımızdan sadece birkaçı… Her geçen gün artan bu isimler ve kadın cinayet haberlerinin hayatımızın bir parçası haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Kadına Yönelik Şiddet her şeyden önce insan hakları ihlalidir. Çözüm üretmek için ekonomik, siyasi, kültürel etkenlerin dikkate alınması, sürece ilişkin gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması zaruridir.  Geçtiğimiz yıldan bu zamana kadar 414 kadın, sevdiklerinden, ailelerinden, hayatlarından acımasızca koparıldı. Bunların 160’ı şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.

Sayın Yetkililere Gelecek Partisi olarak soruyoruz. Siz neredesiniz? Gerekli yasal düzenlemeler yapılmadıkça, caydırıcı cezaları uygulanmadıkça, halen faillere iyi hal, etkin pişmanlık gibi takdiri indirimler uygulandıkça kadınların özgürlükleri ve yaşam hakları tehdit altında olacaktır. Toplumda önemli rol modellerin ve siyasi kişilerin, kadınlarla ilgili söylemlerinde konuşma dili çok önemlidir. Bu dil aşağılayıcı, ötekileştirici olur ise, şiddete eğilimi olan kişileri cesaretlendirici olmaya devam edecektir. Kadınlar toplumsal hayatın her alanında hak ettikleri değeri, kıymeti görmelidirler. Siyasiler, iş insanları, akademisyenler söylemleri ile topluma örnek olmalılar ve kadınların önündeki engeller toplumsal bilinçle aşılmalıdır. Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı ve Kadın Kolları Başkanlıkları olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Sayın Yetkililere, ‘Siz Neredesiniz ?’ diye soruyoruz. Bir kadın sokak ortasında güvenli bir şekilde yürüyemezken, katiller kadındı güçsüzdü derken siz neredesiniz? Bir kadın sadece kadın olduğu için toplumsal ayrıma maruz kalırken siz neredesiniz? Kadınlar bu toplumun mihenk taşıdır ve toplumsal barışın sağlanması, şiddetsiz toplum bilincinin yerleşmesi için gelecek kadroları olarak biz mücadelemizden asla vazgeçmiyoruz. Biz buradayız. Peki siz? Siz Neredesiniz? İlimizde kadına şiddetle ilgili yaptığınız bütün haberlerin toplumu bilinçlendirmeye ve dönüştürmeye, yani, kadınların hayatta kalma mücadelesine büyük bir katkısı var. Kadın hakları için verdiğiniz mücadeledeki bu değerli katkınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Bugün Gelecek Partisi olarak ortaya koyduğumuz çalışmayı da ellerinizde daha da kıymetleneceği bilinciyle size emanet ediyoruz”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.