Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Kadına Hak Ettiği İtibar Verilmeden Sorunlar Çözülmez”

Yalova Barosu’na bağlı Avukatlar Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2019 08:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Kadına Hak Ettiği İtibar Verilmeden Sorunlar Çözülmez”

Açıklamada, “Toplumsal bakış açısı değiştirilerek, kadına hak ettiği itibar verilene dek sorunların aşılması imkansız” dedi.

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Yalova Barosu avukatları kadınların yaşadıkları sorunlara değindi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde gerçekleşen açıklamaya Yalova baro Başkanı Fedayi Doğruyol ve baro üyesi yaklaşık 80 avukat katıldı. Burada yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi, “ABD’nin New York  kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin  işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. ABD’ de kadın işçilerin bu katledilişi nedeniyle,  1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. 8 Mart, 1975’te Birleşmiş Milletler  tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edildi. Türkiye'de ise 8 Mart; ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanılmaya başlandı. Türkiye nüfusunun % 49,8 ‘i kadın… Kadınlarımız toplumsal eşitsizlik, siyasette kısıtlı temsil, iş hayatında cinsiyet kaynaklı sorunlar ve en önemlisi can - vücut dokunulmazlığı ihlalleri ile karşı karşıya… Kadın cinayetleri her gün artmakta, her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğramakta, 10 kadından 4’ü şiddete maruz kalmakta… Cinsiyet eşitliğinde 144 ülke arasında 131.sıradayız. 10 kadından 7’si çalışmıyor. Okuma yazma bilmeyen kadın oranı erkeklerden 5 kat fazla. Her 10 kadından 4 ‘ü yaşadığı çevrede kendini güvensiz hissetmekte. Yaşanılan bu tablo karşısında kadın haklarından bahsetmek imkansız. Yasal mevzuatta yapılan düzenlemeler uygulama sorunları nedeniyle etki gösterememekte.  Toplumsal bakış açısı değiştirilerek, kadına hak ettiği itibar verilene dek sorunların aşılması imkansız. Kadını birey yapan Ulu Önder Atatürk’ün kadınlara açtığı yola sahip çıkmak, kazanımlarımızla ilgili geriye dönük adımların karşısında durmak hepimizin en temel görevi. Hak ihlallerinin karşısında, kadınlarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuyla paylaşır, Kadın Hakları Mücadelesine destek olan herkesin 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kutlarız”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.