Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadın Meclisi Üyelerine Meme Kanseri Anlatıldı

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri 1-31 Ekim Meme Kanserine Farkındalık Ayı  nedeni için yaptıkları etkinlikte kadınları kısa adı KETEM olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ile buluşturdu.

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2017 08:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kadın Meclisi Üyelerine Meme Kanseri Anlatıldı

Kent konseyi kadın meclisi on yılı aşkın zamandır yaptıkları programlar ile erken teşhisin önemini anlatıyor. On yıl önce başlattıkları sağlık programı ile köy ve mahallelerde uzmanlar ile yaptıkları bilgilendirme toplantılarının ardından seminerlere katılanları ve onların yanlarında getirecekleri kişilerin randevularını alarak meme muayenesi, semear testi (rahim ağzı kanseri) yaptırmalarını sağlıyor. İlk muayenelerinin ardından, Kadın Meclisi üyeleri iki yılda bir  rutin kontrollerinin yapılmasını sağlamak için bu yılda ketemde buluştular. Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl ise, "Biz yıllar öncesinden denize bir taş attık , biliyoruz ki kanserde erken teşhis hayat kurtarır bilgilendirmek ,bilgi almak elbette ki çok önemlidir. Ama bu gibi durumlarda yönlendirmek daha da önemli. Bizler hastalık gelmeden bulgular olmadan doktora gitmeyi pek sevmeyiz . Oysaki kanser de erken teşhis çok önemlidir.  Biz başlattığımız kontrolleri her iki yılda bir tekrarlıyoruz. Günde on kişilik aldığımız memoğrafi randevusu ile guruptaki arkadaşlarımızın kontrolleri yapıldı, aynı zamanda KETEM de bizi bilgilendiren Dr. Nazmiye Acar tarafından genel anlamda bilgi aktarımı yapıldı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kontrolden geçen bayanlara Meme Kanseri'nde erken teşhisin önemi hakkında bilgiler veren Dr. Nazmiye Acar ise, "Aile hekimliklerinde rahim ağzı, hpv dna testi, kolon kanseri tahlilleri ve meme kanseri muayeneleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Rahim ağzı kanseri testlerinin 30-65 yaş aralığında,

meme kanseri testi 40-69 yaş aralığında yapılmaktadır. Bu yaş aralığının önce ve sonrasında ise elle muayenenin yapılması ve emar çekilmesi gereklidir. Kolon kanseri testi  50-70 yaş aralığında yapılabiliyor. Eğer herhangi bir sorun yoksa bu yaş aralıklarında iki yılda bir test yapılması en uygun olanıdır. Meme kanserinden artık tamamen kurtulabilmek mümkün. Çünkü meme kanserinde eskiden herkese aynı tedavi uygulanırken şimdi kişiye özel tedavi var. Hatta kişinin tümörüne özel tedavi uygulanır. Ailesinde hiçbir risk faktörü olmayan, görünüşte tamamen sağlıklı olan kişiler de kanserden korunmak için mutlaka tarama programlarına girmesi gerekir. Her kadının meme kanseri ile ilgili ne kadar risk taşıyıp taşımadığını bilmesi şarttır. Yüksek risk grubunda olan kadınların tarama programlarına daha erken dönemde girmesi gerekir. Tarama programları sayesinde meme kanserinde erken tanı rahatlıkla konulabilir ve kadınların bu hastalıktan tamamen kurtulmaları sağlanabilir" dedi.

Verdiği bilgilerden dolayı Dr. Nazmiye Acar'a teşekkür eden Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl KETEM'in ve personelinin önemli bir görev üstlendiğini belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.